Poniedziałek, 18.06.2018, imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

19-02-2017 Łaszczów

19-02-2017 Łaszczów
parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łaszczowie

W niedzielę 19.02 Katolickie Radio Zamość odwiedziło kolejną parafię w ramach Niedzieli Radiowej.  Gościliśmy w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łaszczowie.

Gospodarzem tego miejsca jest ks. Krzysztof Świta, który opowiedział nam o łaszczowskiej parafii:

Wikariuszem w parafii jest ks. Paweł Rapa, odpowiedzialny za Liturgiczną Służbę Ołtarza, KSM oraz koordynuje prace Dziecięcego Koła Misyjnego, działającego w Szkole Podstawowej w Zimnie:

Początki parafii sięgają jeszcze roku 1397, kiedy to we wsi Małoniż powstał kościół ufundowany przez Andrzeja Morawę, właściciela wsi. Kościół ten został w 1549 r. przeniesiony do Łaszczowa wraz z jego lokacją. Obecny kościół parafialny wzniesiony został w latach 1749-1751. Ufundowali go Franciszek Salezy Potocki, krajczy koronny i jego żona Anna. O historii parafii opowiedział Andrzej Tucki, sołtys Małoniża w gminie Łaszczów:

Przewodniczący Rady Parafialnej, Roman Bednarski, powiedział jak Rada wspiera miejscowego proboszcza:

Jak w każdej parafii ważną rolę pełni Liturgiczna Służba Ołtarza. Mówią o niej ministranci - Mateusz Zwolak i Wojciech Piwkowski:

Swój udział w życiu parafii ma również Koło Misyjne Dzieci, które działa w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Zimnie.

Elżbieta Bielecka, katecheta w SP w Zimnie:

Koło Misyjne Dzieci:

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zimnie, Barbara Czok:

Przy parafii niedawno zawiązało się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży:

Parafia w Łaszczowie ma także swoją Różę Różańcową, o której mówi Zelatorka Róży Różańcowej, Halina Rachańska:

O muzykę podczas liturgii, zwłaszcza wielkich świąt dba chór parafialny. Jak działa powiedział jego członek Jan Madyński:

W życie parafialne włączają się działające na terenie Łaszczowa szkoły: Gimnazjum im. Jana Pawła II, w którym działa Szkolne Koło Wolontariatu oraz Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Kostki Starowieyskiego.

Artur Bednarski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w ZSP w Łaszczowie:

Marta Pasierb, nauczyciel w Gimnazjum im. Jana Pawła II:

Wolontariusze z gimnazjum:

Serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi Krzysztofowi Świcie za zaproszenie Katolickiego Radia Zamość i serdeczne przyjęcie w parafii w Łaszczowie.

Anna Niderla-Kudach

Zdjęcia (12)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe