Niedziela, 22.04.2018, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Tarnoszyn oddał hołd pomordowanym

Tarnoszyn oddał hołd pomordowanym
Mieszkańcy Tarnoszyna oddali hołd pomordowanym przodkom przez UPA przed 73 laty. Współorganizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Ulhówek, proboszcz miejscowej parafii i mieszkańcy.

Wśród przybyłych na uroczystości byli m.in.: Witold Marucha – Kierownik Delegatury LUW w Zamościu, Wojciech Kawalec – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, kpt. Jacek Kamiński z PSP w Tomaszowie Lubelskim, przedstawiciele Placówek Straży Granicznej z Lubyczy Królewskiej i Chłopiatyna, Janina Kalinowska – Prezes Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, radni i sołtysi z gminy Ulhówek, dyrektorzy szkół wraz z pocztami sztandarowymi, poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy.

Po powitaniu przybyłych wójt odczytał fragmenty książki Tadeusza Wolczyka „Tarnoszyn w ogniu”, a następnie każdemu z ostatnich żyjących świadków mordu, którzy przybyli do świątyni, wręczył różę. Kolejnym punktem obchodów rocznicowych była część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. „Orła Białego” w Tarnoszynie. Część patriotyczną zakończył „Apel Pamięci”, po którym ks. Władysław Gudz odprawił mszę św. w intencji ofiar. W wygłoszonym słowie mówił m.in. „Przebaczanie jest obowiązkiem chrześcijanina, ale przebaczanie to nie zapomnienie. Zły duch opętał tych, którzy dokonali tej zbrodni, bo inaczej tego okrucieństwa nie da się wytłumaczyć. Ostatnie wydarzenia pokazują, że zły duch od nich nie odszedł.... Chrześcijaństwo jest religią przebaczenia. Trzeba nam modlitwy w intencji tych, którzy źle myślą o nas, aby Bóg ich odmienił, bo Chrystus Zmartwychwstały może to uczynić...”.

Ostatni akcent obchodów rocznicowych miał miejsce przy pomniku upamiętniającym ofiary. Po modlitwie „Anioł Pański” w intencji ofiar delegacje złożyły wieńce, wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Mat. Sławomir Jarocha

Małgorzata Godzisz

Zdjęcia (9)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe