Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama PSONI Zamość

600-lecie prymasostwa w Polsce

Po ubiegłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski, w tym roku przypada kolejny ważny jubileusz – 600-lecie nadania arcybiskupom gnieźnieńskim godności prymasa Polski.
600-lecie prymasostwa w Polsce

Autor: BP KEP

Główne uroczystości odbędą się w Gnieźnie 22-23 kwietnia, w czasie dorocznego odpustu ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski.

 

Obchody jubileuszowe potrwają rok. Wiąże się to z historią wprowadzenia tego tytułu w Polsce – powiedział abp Wojciech Polak:

 

POSŁUCHAJ

 

Abp Polak powiedział, jak dziś rozumie swoją posługę prymasa Polski?

POSŁUCHAJ

Do udziału w uroczystościach obok pielgrzymów, duchowieństwa i biskupów z Polski zaproszono także prymasów z całej Europy.

 

POSŁUCHAJ

 

W sobotę w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarta zostanie wystawa „Primas Poloniae – 600 lat stolicy prymasowskiej w Gnieźnie”. Na ekspozycji będzie można zobaczyć m. in. niezwykle rzadko prezentowany Złoty Kodeks Gnieźnieński oraz najważniejsze muzealia i archiwalia związane z osobami i posługą Prymasów Polski. Mówił o niej podczas konferencji prasowej w siedzibie KEP ks. Jarosław Bogacz, dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej:

POSŁUCHAJ

Złoty Kodeks będzie dostępny do oglądania tylko przez dwa dni (22-23.04). To wyjątkowy eksponat - podkreślił ks. Jarosław Bogacz:

POSŁUCHAJ

Ekspozycję będzie można oglądać przez cały rok, aż do kolejnych uroczystości ku czci św. Wojciecha w 2018 roku, które oficjalnie zakończą obchody 600-lecia prymasostwa w Gnieźnie. Obchodom kościelnym towarzyszyć będą przedsięwzięcia o charakterze naukowym i kulturalnym.

 

[dźwięki: KEP]

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze