Wtorek, 22.05.2018, imieniny: Emila, Neleny, Romy

Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta"

  • 19.06.2017, 12:25 (aktualizacja 21.06.2017 20:42)
  • Joanna Ferens
Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta"
Niewielka miejscowość Dyle koło Biłgoraja już po raz ósmy stała się stolicą sztuki lokalnej, kiedy to 18 czerwca odbyła się VIII edycja Festiwalu Sztuki Lokalnej 'Biłgorajska Nuta'.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Celina Skromak wyjaśnia, w jakim celu organizowana jest ta impreza:

Również wójt Gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński, podkreśla, jak wielką wartość dla całej gminy ma tego typu impreza: 

Przed zgromadzoną w Dylach publicznością wystąpiło wiele zespołów ludowych i folklorystycznych, zespołów śpiewaczych i twórców sztuki i muzyki ludowej. 

W tym roku na Festiwalu pojawiły się również dwa bardzo ciekawe stoiska, na których prezentowały się plemiona Gotów i Słowian. Słowianie, stworzeni przez grupę z Woli Dużej i Woli Małej zaprezentowali także krótką scenkę kabaretową, o czym informuje przedstawicielka grupy i autorka scenariusza, Ewa Bordzań: 

Z kolei Gotowie przybyli z Masłomęcza koło Hrubieszowa, którzy pokazali zrekonstruowaną wioskę Gotów sprzed wielu tysięcy lat. Prezes Masłomęckiego Stowarzyszenia ‘Wioska Gotów’, Anna Hyrchała wyjaśnia, co można w tej wiosce zobaczyć: 

Ponadto z koncertami wystąpili zaproszeni goście m.in. Zespół FOLK BAND z Łętowni i Kapela ‘Uroczysko’ z Krasnegostawu. Na zakończenie do tańca przygrywał na ludowo zespół ‘Ewenement’. W programie znalazły się m.in. pokaz rzemiosł dawnych i ginących zawodów takich jak wyrabianie łyżek drewnianych, sit i przetaków, a także przędzenia nici z kądzieli. 
Festiwal został zorganizowany przez Wójta Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju oraz mieszkańców Dyl. 
 

Joanna Ferens

Zdjęcia (45)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe