Wtorek, 22.05.2018, imieniny: Emila, Neleny, Romy

XIX Ogólnopolski Festiwal Słowa

 XIX Ogólnopolski Festiwal Słowa
Każdego roku w Boże Ciało w Lubaczowie rozpoczyna się Festiwal Słowa. Z całej Polski zjeżdżają się miłośnicy recytacji, aby zmierzyć się w trzech konkursach: Ogólnopolskim Turnieju Literatury Tworzonej na Obczyźnie „Od Mickiewicza do Miłosza”, Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim „Literatura dla dzieci” oraz Ogólnopolskim Turnieju Wierszy Jednego Poety.

Imprezie towarzyszy szereg atrakcji dostępnych dla wszystkich mieszkańców Lubaczowa i okolic. W czwartek koncert inaugurujący zagrał Marcin Januszkiewicz. W repertuarze znalazły się w większości piosenki Agnieszki Osieckiej. O tym, skąd miłość do jej utworów w rozmowie z Magdaleną Zarembską opowiedział sam wykonawca.

Jednym ze stałych punktów programu Festiwalu Słowa jest nocne czytanie. Inicjatywa takiej formy czytania wierszy powstała właśnie w Lubaczowie. Zainicjował ją recytator Tomasz Gnap, a pierwsze nocne czytanie poświęcone było poezji Tadeusza Różewicza. Tomasz wyjaśnił nam, na czym polega ta forma.

Festiwal Słowa przyciąga każdego miłośnika sztuki żywego słowa: recytatorów, instruktorów a nawet studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Piotr Czekalski, student PWST we Wrocławiu, opowiedział co jego najbardziej ujmuje w nocnym czytaniu poezji.

Podczas pierwszego dnia Festiwalu Słowa każdy mógł znaleźć coś dla siebie: miłośnicy muzyki mogli wybrać się na koncert, recytatorzy uczestniczyli w nocnym czytaniu poezji, a następnie w spotkaniu z poetką Julią Szychowiak, natomiast dla wielbicieli sztuk plastycznych przygotowana była wystawa. W Miejskim Domu Kultury odbył się wernisaż lubaczowskiego artysty, Stanisława Sobczyka. Wystawa malarstwa i rysunku czynna jest do 5 lipca.

Magdalena Zarembska

Zdjęcia (10)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe