Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zielony Zakątek

Uroczystości w Pawłówce

30 lipca 2017 r. na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej w Pawłówce, odbędzie się uroczystość upamiętnienia żołnierzy różnych narodowości spoczywających na tym cmentarzu. Jej inicjatorem jest Proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach, ks. dr Krzysztof Kłos, który po ubiegłorocznej uroczystości odnowieniu cmentarza zaproponował, by podobne obchody organizować cyklicznie, oddając hołd poległym żołnierzom, a jednocześnie promując w świecie Pawłówkę i gminę Rachanie.
Uroczystości w Pawłówce
https://upadli.wordpress.com/2016/10/20/pawlowka/

Autor: fotoroztocze.wordpress.com

W imprezie zapowiedziała swój udział grupa 45 osób z Austrii, z parafii Sankt Martin i Neumartkt an der Ybbs, która będzie przebywać w Polsce wraz ze swoim proboszczem, Polakiem, ks. Danielem Kostrzyckim. Organizatorami uroczystości są: Wójt Gminy Rachanie Roman Miedziak, Parafia Rzymsko-katolicka w Rachaniach z Proboszczem ks. Krzysztofem Kłosem, Stowarzyszenie Zespołu Artystycznego „Jawor” z Michalowa, GOK w Rachaniach, KGW oraz OSP w Pawłówce a także Zespół „Podolanie” z tejże miejscowości.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.30 koncertem pieśni patriotycznych przygotowanych przez Zespoły „Podolanie” i „Jawor”. Następnie zostanie odprawiona msza św. w intencji poległych żołnierzy, mieszkańców Pawłówki oraz wszystkich przybyłych gości. Msza będzie celebrowana w językach polskim i niemieckim z udziałem chóru austriackiego i Zespołu „Jawor”. W związku z tym, że na cmentarzu spoczywają żołnierze różnych narodowości walczący w armiach austro - węgierskiej oraz rosyjskiej, modlitwy w intencji poległych zostaną odmówione w językach polskim, niemieckim i rosyjskim. Uroczystość uświetni udział ułanów oraz Piłsudczyków.

 

Kolejnym punktem programu będzie poświęcenie miejsca modlitewnego „W harmonii z Bogiem i naturą”, które jest jednocześnie jedną ze stacji powstającej trasy turystycznej. Pawłówka, jako bardzo urokliwa krajobrazowo wieś, jest jednocześnie wsią zapomnianą i zaniedbaną. Jedyną szansą na jej rozwój jest promocja miejscowości jako miejsca atrakcyjnego turystycznie. Wąwozy, wzgórza i doliny z przepiękną i nieskażoną przyrodą, cmentarz wojenny, historia a także gościnność mieszkańców Pawłówki są szansą na jej rozwój i lepsze życie. Stacja „W harmonii z Bogiem i naturą” powstała obok dzikiego wysypiska śmieci w tzw. „Rowach”. Miejsce to zostało uprzątnięte z inicjatywy Katarzyny i Stanisława Ważnych wspieranych przez grupę mieszkańców: Elżbietę i Aleksandra Rechulów, Wiolettę i Wiesława Trześniowskich, Katarzynę, Stanisławę i Zbigniewa Żdanów, Małgorzatę Obuchowicz oraz Ewę i Jacka Monsielów. Dużego wsparcia udzielił także wójt Gminy Rachanie, Roman Miedziak.

 

Zawieszona na drzewie kapliczka Matki Boskiej stała się inspiracją do utworzenia nad malowniczymi leśnymi wąwozami miejsca zadumy, modlitwy i refleksji „W harmonii z Bogiem i naturą”. Nowy krzyż wykonali Czesław Iwanicki i Sylwester Rechul, a wizerunek Jezusa ufundowały rodziny Ważnych, Żdanów, Trześniowskich, Rechulów, Pazerów, Monsielów oraz ks. Krzysztof Kłos. Ustawieniem krzyża zajęli się Aleksander Rechul, Jacek Monsiel i Stanisław Ważny.

 

Po uroczystościach modlitewnych w miejscowej remizo-świetlicy odbędzie się wspólne spotkanie przy stole zaproszonych gości, które zacieśni wzajemne kontakty między narodami polskim i austriackim. Wśród gości zaproszonych znajduje się m.in. zespół ludowy z zaprzyjaźnionej z gminą Rachanie Gminy Kołaczyce w województwie podkarpackim, na terenie której znajduje się również cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej. Dlatego też obie gminy pielęgnują kontakty z Austrią, starając się tym samym łączyć narody i pokolenia. A poprzez historię i kulturę budować wspólną przyszłość Europy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze