Poniedziałek, 16.07.2018, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Gra miejska poświęcona Zygmuntowi Klukowskiemu

  • 9.08.2017, 12:20 (aktualizacja 09.08.2017 12:25)
  • Anna Niderla/Małgorzata Godzisz
Gra miejska poświęcona Zygmuntowi Klukowskiemu
Lekarz, bibliofil, uczestnik kampanii wrześniowej, członek konspiracji antyniemieckiej i podziemia antykomunistycznego, pamiętnikarz - Zygmunt Klukowski jest jednym z bohaterów Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Drugiego dnia festiwalu zorganizowano grę miejską przybliżającą jego osobę.

Jednym z punktów gry był pomnik dra Klukowskiego. Sylwetkę postaci zasłużonej dla regionu przedstawił Dariusz Górny, regionalista, literat, znawca życia i działalności Klukowskiego.

W zabawie uczestniczyli zarówno młodsi jak i starsi. Zostali podzieleni na cztery mniejsze grupy by sprawnie wykonać przygotowane zadania konkursowe. A te nie były proste.

Gracze byli m. in. przy Szkole Podstawowej Nr 3, pomniku dra Klukowskiego, szpitalu, w którym leczył i przy rodzinnym domu. Odwiedzili również cerkiew prawosławną, która jest jednym z najważniejszych zabytków Szczebrzeszyna oraz świadkiem jego wielokulturowej historii – mówi Janusz Kapecki, przewodnik turystyczny:

Historia szczebrzeskiej cerkwi jest długa i zawikłana. Przypomniał ją Janusz Kapecki:

Z historią Szczebrzeszyna wiąże się ciekawa legenda o pająku jaskiniowym:

Mieszkańcy Szczebrzeszyna pamiętają postać dra Klukowskiego i cenią jego zasługi.

Gra miejska poświęcona osobie Zygmunta Klukowskiego była jedną z wielu propozycji w ramach Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który trwa w Szczebrzeszynie. Program mogą Państwo znaleźć na jego stronie: www.stolicajezykapolskiego.pl

Anna Niderla/Małgorzata Godzisz

Zdjęcia (54)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe