Czwartek, 23.11.2017, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

KONCERT PROMUJĄCY KSIĄŻKĘ - PRZY ONEJ DOLINIE

KONCERT PROMUJĄCY KSIĄŻKĘ - PRZY ONEJ DOLINIE
KONCERT PROMUJĄCY KSIĄŻKĘ - PRZY ONEJ DOLINIE

KONCERT PROMUJĄCY PUBLIKACJĘ

PRZY ONEJ DOLINIE - ZABURZE, RADECZNICA, ROZTOCZE SZCZEBRZESZYŃSKIE

MUZYKA TRADYCYJNA I JEJ WYKONAWCY

 

19 listopada o godz. 15.00 w Remizie OSP w Zaburzu (gm. Radecznica) odbędzie się koncert promujący publikację pt. “Przy onej dolinie Zaburze, Radecznica, Roztocze Szczebrzeszyńskie muzyka tradycyjna i jej wykonawcy”

Publikacja ma formę przewodnika po muzycznym dziedzictwie Roztocza Szczebrzeszyńskiego – okolic Radecznicy, Sułowa i Szczebrzeszyna (…). Swoistym umownym centrum tego muzycznego mikrokosmosu uczyniliśmy na użytek tej pracy wieś Zaburze, jako siedzibę dwu niezmiennie ważnych dla lokalnej kultury zespołów - instytucji.  W dodatku obydwa te zespoły stosunkowo niedawno obchodziły poważne, okrągłe jubileusze. Chodzi oczywiście o Orkiestrę Dętą Zaburze, obchodzącą 90 lecie nieprzerwanego istnienia i działający od 30 lat zespół Zaburzanki”(...). Jest to książka nie tyle (a przynajmniej nie tylko) o muzyce, co przede wszystkim o samych muzykach. Intencją tej publikacji jest wydobycie z zapomnienia lokalnej historii muzycznej oraz oddanie swoistego hołdu kilku generacjom artystów wykonujących, przenoszących z pokolenia na pokolenie i współtworzących muzyczne tradycje regionu.

Książka oraz dołączone  2 płyty CD są efektem badań terenowych oraz poszukiwań archiwalnych, których celem było poznanie i zachęcenie odbiorców do  aktywnego praktykowania muzyki tradycyjnej.

W koncercie promującym publikację udział wezmą zespoły ludowe Zaburzanki i Andrzejkowe Nutki, Orkiestra Dęta Zaburze z Gminy Radecznica, Zespół Koromysło-Folkmaszyna ze Szczebrzeszyna oraz Kapela z Gminy Sułów. Planowana jest także prezentacja archiwalnych zdjęć i nagrań wykonanych przez badaczy folkloru na przestrzeni ostatnich 60 lat.

WSTĘP WOLNY

Organizatorem głównym wydarzenia oraz wydawcą książki  jest Gminne Centrum Kultury w Radecznicy przy współpracy Towarzystwa dla Natury i Człowieka z Lublina, Gminnej Biblioteki Publicznej w Radecznicy, Gminnej Biblioteki Publicznej im. Feliksy Poździk w Sułowie oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczebrzeszynie.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu  Kultura – Interwencje 2017  oraz ze środków finansowych Gminy Radecznica

Andrzej Kurantowicz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe