Środa, 21.02.2018, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Lubaczów. Narodowe Święto Niepodległości

  • 13.11.2017, 02:17 (aktualizacja 13.11.2017 10:20)
  • Alicja Magura
Lubaczów. Narodowe Święto Niepodległości
Z okazji 11 listopada, Święta Niepodległości w całym kraju odbyły się liczne msze św. w intencji Ojczyzny, marsze bądź biegi niepodległościowe upamiętniające 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Lubaczów również włączył się w obchody tego święta. Przedstawiciele władz, delegacje jednostek samorządowych i mieszkańcy miasta oddali hołd walczącym o niepodległą Polskę.

Obchody rozpoczęły się zbiórką uczestników na Rynku Miejskim i uroczystym przemarszem pod Pomnik Niepodległości, gdzie odegrano hymn państwowy i odbyły się okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrał Józef Michalik, starosta powiatu lubaczowskiego.

W uroczystościach upamiętniających, to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, udział wzięli również przedstawiciele miast partnerskich z Jaworowa (Ukraina), Érd (Węgry) i Sobrance (Słowacja). András Mészáros, Burmistrz Miasta Erd w swoim okolicznościowym przemówieniu mówi o tym, co stanowi siłę narodu Polskiego i Węgierskiego.

Uroczystość była również doskonałą okazją do wręczenia Krzyża Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, Kombatanckiego Krzyża Zwycięstwa oraz Medalu Pamięci tym co forsowali Odrę i Nysę Łużycką między 16 a 20 kwietnia 1945 roku. Wśród uhonorowanych znaleźli się: Wiesław Kapel, Wójt Gminy Lubaczów, Eugeniusz Huk, członek Stowarzyszenia Polskich Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Adam Antonik, Stowarzyszenia Polskich Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej. Odznaczenia nadawane są za popularyzowanie oraz utrwalenie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu oraz za wytrwałość i skuteczność w społecznym działaniu na rzecz rozwoju ruchu kombatanckiego oraz krzewnienia jego pięknej tradycji. Odznakę pamiątkową 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej otrzymali; Józef Michalik, starosta powiatu lubaczowskiego i Krzysztof Szpyt, burmistrz Miasta Lubaczowa.

Po oficjalnych uroczystościach przy pomniku i złożeniu wiązanek kwiatów, wszyscy zebrani udali się do Konkatedry, gdzie odbył się montaż słowno-muzyczny i została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny.

 

Alicja Magura

Zdjęcia (61)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe