×
Poniedziałek, 17.12.2018, imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii

Lubaczów stacja „Niepodległość” z sercem

  • 13.11.2017, 02:21 (aktualizacja 13.11.2017 02:28)
Lubaczów stacja „Niepodległość” z sercem
W tym roku mieszkańcy Lubaczowa mieli okazję uczestniczyć w różnych spotkaniach poświęconych upamiętnieniu 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczystości rozpoczęły się już 9 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie. To właśnie tam odbył się wyjątkowy wieczór poezji pt. „Tu jest moja ojczyzna” w wykonaniu lokalnych poetów. Swoje utwory zaprezentowali: Maria Grądzka-Kuczek, Józef Furgała, Józefa Kornaga oraz Barbara Mazurkiewicz, która w rozmowie z Alicją Magurą zaznaczała, że na emigracji poznaje się prawdziwą wartość swojej ojczyzny. 

Józefa Kornaga w odpowiedzi na pytanie o znaczeniu małej ojczyzny zaprezentowała fragment swojego wiersza.

Oprawę muzyczną spotkania przygotował Andrzeja Kindrata, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie.

W piątkowe popołudnie (10.11) mieszkańcy miasta mieli okazję posłuchać wykładów lokalnych historyków i gości spoza Lubaczowa. W sesji popularno-naukowej poruszono tematy dotyczące wpływu Józefa Piłsudskiego na odzyskanie niepodległości, obrony Lwowa w listopadzie 1918 oraz  udziału mieszkańców powiatu lubaczowskiego w wojnie polsko – sowieckiej w latach 1919-1920 oraz rola Stanisława Dąbka w tych wydarzeniach. Natomiast niedzielny (11.11) program  „Lubaczowskiej strefy niepodległościowej” obfitował w szereg działań społeczno-edukacyjnych o Święcie Niepodległości. O tym co, tego dnia działo się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaczowie poinformowała Katarzyna Pelc-Antoik, dyrektorka MBP w Lubaczowie.

Wszystkie wydarzenia organizowane przez MBP w Lubaczowie dla upamiętnienia 99.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości realizowane były w ramach projektu Lubaczów stacja „Niepodległość” z sercem. Działania zostały dofinansowane ze Środków Programu Wieloletniego „Niepodległa’ na lata 2017-2021 w  ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Zdjęcia (51)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe