W Zamościu, Starym Zamościu i Wysokiem dzieci i młodzież szkolna mogą uprawiać sztuki walki w trzech UKS:
- Centrum Sztuk Walki Lider Zamość (zapasy, sumo, koluchstyl),
- Orzeł Stary Zamość (sumo i koluchstyl),
- Terminator Wysokie (zapasy, sumo, koluchstyl).

W Rozmowie dnia Sławomir Dudek, prezes i trener tych klubów sportowych zdradzi jak rozpoczęła się jego przygoda ze sportami walk. Bezpłatne treningi to ciężka praca, ale także liczne sukcesy zawodników. Bowiem w dn. 3-4.06 w Zamościu odbyły się Mistrzostwa Polski w koluchstyl. Były to eliminacje do Światowych Igrzysk Sportowych, które 19.07 odbyły się we Wrocławiu, a koluchstyl był dyscypliną pokazowa. W Mistrzostwach Świata Klaudia Dudek (Terminator Wysokie), córka Sławomira Dudka zdobyła brązowy medal. Natomiast w dn. 20 – 21.10 w Warszawie podczas Mistrzostw Europy Kadetek w Sumo trzy zawodniczki z klubu UKS Centrum Sztuk Walki Lider Zamość przywiozły 5 medali z Mistrzostw Europy. Klaudia Solan do finału pokonała zawodniczkę z Węgier i Estonii. W walce o złoto uległa Białorusince i zakończyła zawody zdobywając srebrny medal w kategorii wagowej 60 kg.
W kategorii do 65 kg Ola Maziarczyk wywalczyła srebrny medal, a w wadze plus 65 kg Martyna Kłos wywalczyła brązowy medal. W walkach drużynowych obie zawodniczki zdobyły drużynowo brązowy medal wygrywając mecze z drużynami Niemiec i Estonii. Są to wielkie osiągnięcia zawodniczek, które świadczą, że ciężka prac ana treningach jest kluczem do sukcesu. Dlatego w Rozmowie dnia dowiemy się jak wyglądają systematyczne treningi, do kogo adresowane są zajęcia i jakie wymogi formalnie i sprawnościowe należy spełnić żeby zostać klubowym zawodnikiem.