Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama VINCCI Polska

Korniki atakują lubelskie lasy

Kornik jest jednym z podstawowych szkodników drzew iglastych. Bardzo często jednak myli się go z innymi szkodnikami występującymi w elementach drewnianych.
Korniki atakują lubelskie lasy
zdjęcie żerowiska kornika

Autor: Izabela Bełz. Nadleśnictwo Zwierzyniec

Dlatego zapytaliśmy zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Zwierzyniec Ryszarda Teterycza czym charakteryzuje się drewno pokornikowe i jakie jest jego dalsze przeznaczenie.

POSŁUCHAJ

Zdaniem Tadeusza Murzacza, lidera Zakładu Usług Leśnych w Leśnictwie Zielone nie brakuje drzew zaatakowanych przez kornika ostrozębnego.
POSŁUCHAJ

Owady - korniki żerują w połączeniach drewna i kory w miazdze i łyku. Głębokość na jaką penetrują drewno to 2 mm. Są przyczyną obumierania drzew i drzewostanów, szczególnie drzew świerkowych, dlatego też są one poważnymi szkodnikami fizjologicznymi w leśnictwie. Drążone przez kornika specyficzne chodniki tworzą charakterystyczny dla tego gatunku obraz żerowania.

Korniki to rodzina Scolytidae - podzielić je można na dwie podrodziny Scolytinae - ogłodki i Ipinae - korniki właściwe. W naszym kraju spotykamy się z około 100 gatunkami tej rodziny. Kornikowate to niewielkie chrząszcze (od 1 do 8 mm wielkości), Mają walcowaty kształt ciała, owalny, wydłużony niekiedy okrągławy, w odcieniach od brunatnej i pstrej do czarnej. Larwy korników są lekko łukowato zgięte z brunatną głową, białawe, beznogie. Poczwarka jest koloru białego. Na końcu odwłoka posiada dwa niewielkie wyrostki.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcjiAutor komentarza: HkdTreść komentarza: Wow, jestem na żywieniu pozajelitowym od dwóch lat, dobrze że taka poradnia będzie bliżejData dodania komentarza: 20.03.2024, 20:42Źródło komentarza: Otwarcie Pracowni Żywienia Pozajelitowego w ZamościuAutor komentarza: Maria CybulskaTreść komentarza: Jak przyjemnie było wysłuchać wypowiedzi wszystkich rozmówców Piękna historia mojej rodzinnej miejscowości oraz życia parafii i tradycji jakie są kultywowane Lubię tam wracać zawszeData dodania komentarza: 11.03.2024, 17:11Źródło komentarza: Niedziela Radiowa w Parafii Jeziernia