Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama PSONI Zamość

Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej

W Komarowie stanie pomnik ku czci polskiej kawalerii.
Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej

30 lipca w zamojskim Klubie Batalionowym odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

W trakcie konferencji przedstawiony został projekt Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” zdecydowało o wskrzeszeniu pomysłu budowy pomnika jeszcze w 2007 roku. Zaprezentowany wizerunek nawiązuje do pierwotnej wersji projektu z 1936 roku. W założeniu autorów jest, by pomnik był widzialny z każdej strony – powiedział Tomasz Dudek, Prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”:

POSŁUCHAJ

Pomnik przede wszystkim ma przypominać pamięć o bohaterach, ale w szerszym sensie może przyczynić się również do podniesienia atrakcyjności regionu – zaznaczył Sławomir Zawiślak, Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość:

POSŁUCHAJ

Społeczność Komarowa długo czekała na ten pomnik – zauważył Witold Marucha, Sekretarz ŚZŻAK Okręg Zamość.

POSŁUCHAJ

Monument o wysokości 18 metrów, u swojej podstawy zawiera mauzoleum z platformą widokową, nad którą górują skrzydła husarskie oraz sylwetki szarżujących kawalerzystów. Na ścianach postumentu widnieją znaki wszystkich pułków kawalerii i artylerii konnej. Więcej o tym, jak będzie wyglądał pomnik powiedział Tomasz Dudek:

POSŁUCHAJ

Budowa pomnika jest spełnieniem testamentu kawalerzystów II RP, a planowane odsłonięcie przypadnie w 100. rocznicę Bitwy pod Komarowem w 2020 roku.

Budowę można wesprzeć poprzez nabycie cegiełki i w ten sposób przyłączyć się osobiście do uczczenia pamięci polskich kawalerzystów.

 

Punktem kulminacyjnym konferencji było podpisanie porozumienia, dotyczącego współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem „Bitwa pod Komarowem” a Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. W ramach tej współpracy Światowy Związek jest upoważniony do podejmowania działań w zakresie promocji projektu związanego z budową pomnika, kontaktów z mediami, w tym wystąpień publicznych w sprawie budowy pomnika, a także do procedowania i wnioskowania o środki na rzecz budowy pomnika.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze