Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HOSPICJUM SANTA GALLA 1,5%

Odsłonięcie pamiątkowych tablic

Podczas uroczystości poprzez symboliczne zapalenie zniczy, minutę ciszy i modlitwę upamiętniono Żydów, mieszkańców getta w Zamościu, ofiar Zagłady 1939-1942.
Odsłonięcie pamiątkowych tablic

Autor: Łukasz Kot

We wtorek, 16 października na stacji PKP Zamość-Starówka przy ul. Peowiaków w Zamościu przy dawnej ,,rampie buraczanej” osłonięto tablice upamiętniające Zagładę Żydów w Zamościu. Inicjatorem wydarzenia był Marek Kołcon.

POSŁUCHAJ

Zapalenia zniczy dokonali: Michael Schudrich - naczelny rabin Polski, Izrael Schek (czyt. Szek), którego członkowie rodziny tutaj zginęli, Marek Kołcon – inicjator wydarzenia oraz Andrzej Wnuk prezydent miasta Zamość.

POSŁUCHAJ

Głos zabrał również Michaela Schudrich naczelny rabin Polski.

POSŁUCHAJ
 
Na uroczystości przejechali przedstawiciele wielu organizacji i stowarzyszeń upamiętniających ofiary Holocaustu i badających Zagładę. Była także grupa kibiców Borussii Dortmund.

POSŁUCHAJ

Wykonaniem tablic i aranżacją miejsca zajął się artysta-plastyk Bartłomiej Sęczawa.

POSŁUCHAJ

Na tablicach możemy przeczytać: „Z tego miejsca w 1942 roku odjeżdżały pociągi wywożące Żydów z Zamościa i okolicznych miejscowości do niemieckich nazistowskich obozów zagłady. Ku pamięci Żydów polskich, czeskich, niemieckich i austriackich, mieszkańców getta w Zamościu zamordowanych w latach 1939-1942”. Uroczystości na "zamojskim Umschlagplatzu" (czyt. Umszlagplacu) poprzedzone były sesją naukową w sali Consulatus zamojskiego ratusza w której udział wzięli: Alina Skibińska i Dariusz Libionke z Centrum Badań nad Zagładą Żydów, oraz Adam Kopciowski kierownik Zakładu Kultury i Historii Żydów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który podkreśla wagę tego upamiętnienia.

POSŁUCHAJ
Licznie na uroczystości przybyła młodzież zamojskich szkół średnich min. grupa pod opieką nauczycielki Agnieszki Jaczyńskiej.

POSŁUCHAJ

Dodajmy, że w tym roku przypada 76. rocznica Zagłady Żydów w Zamościu.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji