Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama OKO-MED Zamość

Ponowne odsłonięcie tablicy upamiętniającej P.O.W.

Po przeszło 65 latach na swoje miejsce powróciła tablica upamiętniająca akcję zbrojną zamojskich Peowiaków.
Ponowne odsłonięcie tablicy upamiętniającej P.O.W.

Polska Organizacja Wojskowa przeprowadziła ją 1 listopada 1918 roku w celu rozbrojenia żołnierzy austriackich i przywrócenia na terenie regionu zamojskiego polskiej państwowości. W niedzielę (16.12) ponownie odsłonięto tablicę.

Uroczystość rozpoczęła się w Muzeum Zamojskim od przypomnienia znaczenia i historii Polskiej Organizacji Zbrojnej oraz wydarzeń związanych w wmurowaniem tablicy i poświęcenia sztandaru zamojskich Peowiaków w 1937 roku. Prelekcję na ten temat wygłosił Waldemar Maziarczyk, kustosz zbiorów historycznych Muzeum Zamojskiego.


POSŁUCHAJ

Tablica na Bramie Lwowskiej wisiała tylko przez kilkanaście lat. W okresie PRL została zdjęta ze względów politycznych i ideologicznych

POSŁUCHAJ

W uroczystości ponownego odsłonięcia tablicy wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, dyrektor Muzeum Zamojskiego Andrzej Urbański oraz dzieci Stanisława Gaca, chorążego sztandaru P.O.W. poświęcanego w 1937 roku, Barbara Gac-Korzeniowska i Janusz Gac.

POSŁUCHAJ

Waldemar Maziarczyk zaznacza, że ponowne odsłonięcie tablicy w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ma wymiar symboliczny.

POSŁUCHAJ

Polska Organizacja Wojskowa to tajna organizacja założona przez Józefa Piłsudskiego na początku I wojny światowej w wyniku połączenia działających w Królestwie Polskim Związku Walki Czynnej i grup Armii Polskiej w celu walki z zaborcą W 1929 roku powstał Związek Kombatancki zrzeszający weteranów P.O.W.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze