Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Dom Pomocy Społecznej w Lubaczowie

Uroczystości patriotyczne w Nieledwi

W liturgiczne wspomnienie św. Wacława męczennika odbyły się uroczystości patriotyczne w Nieledwi. Co roku, pod koniec września, miejscowa społeczność na czele z władzami samorządowymi gromadzi się na uroczystościach upamiętniających poruczników Wojska Polskiego: Józefa Rautta i Włodzimierza Nierychlewskiego.
Uroczystości patriotyczne w Nieledwi

Obaj oficerowie zginęli 24 września 1939 roku, kiedy to oddział Wojska Polskiego ostrzelał zbliżających się do Nieledwi żołnierzy sowieckich, którzy po ostrzale wycofali się. Jednak dwie godziny później Sowieci zatrzymali furmankę konna wiozącą kilku żołnierzy polskich. Część żołnierzy jeszcze przed zatrzymanie uciekła, a dwaj oficerowie i kpt. Nierychlewski wraz z kilkoma szeregowcami zostali zatrzymani. Polskim oficerom Sowieci kazali uklęknąć i klęczących zarąbali szablami, a żołnierzy szeregowych zabrali ze sobą.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Nieledwi. Rozpoczęła je akademia w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Nieledwi.

POSŁUCHAJ

Kolejnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył pochodzący z Nieledwi ks. Krzysztof Hawro, a wraz z nim podczas Mszy świętej modlił się ks. Janusz Granda, miejscowy proboszcz. Na początku Eucharystii ks. Krzysztof wskazał, że zgromadziła nas potrzeba czynienia miłosierdzia wobec tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. W homilii mówił o potrzebie pamięci o wydarzeniach historycznych:

POSŁUCHAJ

Podziękował też nauczycielom miejscowej szkoły za naukę patriotyzmu:

POSŁUCHAJ

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał wójt Gminy Trzeszczany, Stanisław Czarnota, który wskazał, jaki jest cel tej uroczystości:

POSŁUCHAJ

Przywołując pamięć o pomordowanych oficerach oraz o pomordowanych w kolonii Nieledew, wójt Gminy wskazał na słuszność słów Golgota Wschodu, w odniesieniu do wojennych działań, jakie dotknęły naszą Ojczyznę:

POSŁUCHAJ

Po Eucharystii wszyscy zebrani przeszli pod mogiłę Pomordowanych oficerów, gdzie złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwę w intencji zmarłych.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcjiAutor komentarza: HkdTreść komentarza: Wow, jestem na żywieniu pozajelitowym od dwóch lat, dobrze że taka poradnia będzie bliżejData dodania komentarza: 20.03.2024, 20:42Źródło komentarza: Otwarcie Pracowni Żywienia Pozajelitowego w ZamościuAutor komentarza: Maria CybulskaTreść komentarza: Jak przyjemnie było wysłuchać wypowiedzi wszystkich rozmówców Piękna historia mojej rodzinnej miejscowości oraz życia parafii i tradycji jakie są kultywowane Lubię tam wracać zawszeData dodania komentarza: 11.03.2024, 17:11Źródło komentarza: Niedziela Radiowa w Parafii Jeziernia