Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama PSONI Zamość

Grody Czerwieńskie mniej tajemnicze

„Przeminęło z wiatrem? Wczesnośredniowieczne ośrodki centralne na dzisiejszych obszarach peryferyjnych. Między nauką, ochroną a rewitalizacją.”
Grody Czerwieńskie mniej tajemnicze

Na konferencję pod takim tytułem zjechali dzisiaj do Zamościa archeolodzy z całej środkowej Europy. Jej tematem są Grody Czerwieńskie.  O to terytorium w dorzeczu górnego Bugu i Wieprza w okresie wczesnego średniowiecza, od połowy X wieku po wiek XIV, toczyła się rywalizacja pomiędzy Rusią Kijowską a Państwem Polskim – tłumaczy Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

POSŁUCHAJ

Seminarium, które rozpoczęło się dziś w Ratuszu, a jutro będzie się odbywało w Muzeum Zamojskim, podsumowuje badania przeprowadzone na terenie dawnych Grodów, ale to niejedyny jego cel. W planie jest także prezentacja m. in. 2-tomowej monografii pt.: „Wczesnośredniowieczny zespół osadniczy w Czermnie w świetle wyników badań dawnych [do 2010]”.

POSŁUCHAJ

Jeszcze dzisiaj, o godz. 17.00 w Muzeum Zamojskim zostanie otwarta wystawa pt. „Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem. Skarby Grodów Czerwieńskich”, która podsumowuje kilkuletnie prace badaczy realizujących grant „Złote jabłko polskiej archeologii. Zespoły grodowe w Czermnie i Gródku (Grody Czerwieńskie) – chronologia i funkcja w świetle badań dawnych i weryfikacyjnych”.

POSŁUCHAJ

Dodajmy, że konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych przeszłością. Jej program dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Zamojskiego.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji