Biszcza. Dzień miodu i pieroga

  • 11.08.2019, 23:43
  • Joanna Ferens
Biszcza. Dzień miodu i pieroga
Nad zalewem Biszcza-Żary odbył się (11.08) coroczny tradycyjny Dzień Miodu i Pieroga.

Z racji, że Gmina Biszcza słynie z kaszy gryczanej i gryczanego miodu, co roku gospodynie prezentują swoje specjały zrobione na bazie właśnie tych produktów. Zofia Chytrosz z Koła Gospodyń Wiejskich w Biszczy podkreślała, że wypiekanie pieroga gryczanego, (zwanego też pirogiem biłgorajskim) to już tradycja kultywowana z pokolenia na pokolenie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zofia Chytrosz zdradziła również przepis na pieróg gryczany:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dumą biszczańskich terenów jest także miód gryczany, jednakże zanim pracowite pszczoły go zrobią, człowiek musi włożyć wiele pracy w pielęgnację pasieki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na wydarzenie złożyły się: konferencja pszczelarska, występy gminnych zespołów wokalnych, tanecznych i śpiewaczych, koncert Gminnej Orkiestry Dętej ‘Złot Nuta’ z Biszczy, zaś imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem ‘Ewenement’. Nie zabrakło oczywiście stoisk z wypiekami regionalnymi, degustacji miodów i pierogów oraz atrakcji dla dzieci.

Joanna Ferens

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe