Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama VINCCI Polska

Paralekkoatletyczne zawody Grand Prix

Michał Nowosadowski, Kacper Olech, Wiktor Gilewski i Mateusz Pawelec to zawodnicy Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu.
Paralekkoatletyczne zawody Grand Prix

Wzięli oni udział w paralekkoatletycznych zawodach Grand Prix, które w sierpniu odbyły się w Bydgoszczy. Czym jest paralekkoatletyka? Jest częścią sportu niepełnosprawnych. Do zawodów TYCH dopuszczeni są zawodnicy, spełniający kryterium minimalnej niepełnosprawności w jednym z 10. jej rodzajów. Osiem dotyczy narządu ruchu, pozostałe dwie – wzroku oraz intelektu. Podobnie jak - w lekkoatletyce sprawnych sportowców - rzucać można oszczepem, dyskiem oraz, tylko w przypadku niepełnosprawnych, maczugą. Także konkurencje związane ze skokami są identyczne – skoki w dal i wzwyż. Jednak najbardziej znaną rywalizację stanowią biegi na różnych dystansach, począwszy od stu metrów, przez biegi średnie i długie, aż do maratonu. Oryginalną i różniącą od klasycznej lekkoatletyki konkurencją są wyścigi na wózkach. Takie własne w biegach na 100 i 200 m, wyścigach na race runnerach na 100, 400 i 800 m oraz w wyścigach na wózkach nasze miasto w Bydgoszczy reprezentowali zawodnicy ze Stowarzyszenia „Krok za krokiem” w Zamościu. Więcej o zawodach powiedział Ireneusz Klimek, prezes Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu.

POSŁUCHAJ

Doskonałe miejsca w wyścigach na race runnerach zajęli dwaj zawodnicy. Kacper Olech wywalczył wicemistrzostwo i brązowy medal, a Michał Nowosadowski zdobył jeden srebrny i dwa brązowe medale.

POSŁUCHAJ


Polscy paralekkoatleci na mistrzostwach Polski, Europy i Świata odnoszą bardzo duże sukcesy. Dla zawodników z Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu rywalizacje z osobami niepełnosprawnymi są okazją do sprawdzenia formy. Dla osób niepełnosprawnych sport stanowi także integralną cześć rehabilitacji. Pasję do sportu u osób niepełnosprawnych możemy także zauważyć w licznych sukcesach, których zwieńczeniem są medale i trofea. Osiągnięcia Polaków możemy obserwować na igrzyskach paraolimpijskich. Podczas ostatniego czempionatu Starego Kontynentu w Berlinie w 2018 roku Polska była najlepsza w klasyfikacji medalowej, zdobywając 61 medali (26 złotych, 15 srebrnych i 20 brązowych). Większość klubów zrzeszonych w PZS „Start” prowadzi treningi lekkiej atletyki. Najsilniejszą obsadę stanowią zawodnicy trenujący w: Białymstoku, Bydgoszczy, Cieszynie, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Kaliszu, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Nowym Sączu, Poznaniu, Radomiu, Siedlcach, Szczecinie, Tarnowie, Włoszczowie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski ogłosił, że w 2020 roku paralekkoatletyczne mistrzostwa Europy odbędą się w Bydgoszczy. W dniach 3-7 czerwca na stadionie Zawiszy ponad 600 niepełnosprawnych zawodników powalczy o medale.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji