Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Dom Pomocy Społecznej w Lubaczowie

Biłgoraj. Konferencja ekologiczna w oparciu o nauczanie św. Jana Pawła II

​​​​​​​‘Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń” – słowa Papieża Jana Pawła II wypowiedziane 12 czerwca 1999 roku w Zamościu stały się motywem przewodnim konferencji naukowej, która odbyła się (07.10) w Biłgorajskim Centrum Kultury. Konferencja wpisała się również w 20. Rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Zamościu.
Biłgoraj. Konferencja ekologiczna w oparciu o nauczanie św. Jana Pawła II

Organizator konferencji, ks. Krystian Bordzań w rozmowie wyjaśniał, czemu ma służyć organizacja tak wyjątkowego wydarzenia:

POSŁUCHAJ

Meritum wydarzenia stanowiły wykłady, prelekcje i wystąpienia. Jako pierwszy na temat ‘Ekologia ludzka - między naukami przyrodniczymi a humanistycznymi’ mówił prof. dr hab. Michał Wyrostkiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W rozmowie wyjaśniał, czym jest ekologia ludzka:

POSŁUCHAJ

Prof. Wyrostkiewicz dodał, iż ważnymi czynnikami ekologii ludzkiej są socjo- i infokomponenty:

POSŁUCHAJ

Z kolei o ekologii w naukach św. Jana Pawła II mówił ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz. Podkreślał, że człowiek ma czynić sobie ziemię poddaną, gdyż dostał ją we władanie od Pana Boga, ale musi też o nią dbać i zabiegać:

POSŁUCHAJ

‘Zrozumieć przyrodę i rolę człowieka w świetle koncepcji zrównoważonego rozwoju’ to temat prelekcji prof. dra hab. Jan Szyszko, byłego ministra środowiska. Głos zabrała także Agata Koszarna, kierownik Działu CSR i Zrównoważonego Rozwoju Lubelski Węgiel ‘BOGDANKA’ SA, która rozwinęła temat ‘Zrównoważony rozwój kopalni- dobre praktyki LW Bogdanka SA’. O ekologii lasu na przykładzie audycji radiowych ‘Leśne Radio’, czyli jak promować to, co ważne dla środowiska’ mówiła mgr lic. Małgorzata Sobczuk, zaś temat ‘Młodzież a kwestia ekologii i zrównoważonego rozwoju na przykładzie inicjatyw Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży’ przybliżył ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Ostatni wykład wygłosił mgr lic. Andrzej Kluczkowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dotyczył on kompetencji ekologicznych internautów, które są wyrazem ich troski o dobro wspólne. W rozmowie dodał, że korzystanie z mediów niesie wiele zagrożeń dla środowiska:

POSŁUCHAJ

Jednym z gości na konferencji był również Marcin Dybowski ze Stowarzyszenia Morskiego i Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wskazywał on w szczególny sposób na znaczenie polskiego rolnictwa i rozwój rolnictwa ekologicznego:

POSŁUCHAJ

Organizatorami konferencji byli Fundacja Gaudium et Spes w Biłgoraju, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Parafia pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Sławomir Mazurek – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Michał Mulawa - Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego i Paweł Gilowski - Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Patronat medialny sprawowało Katolickie Radio Zamość.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze