Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama OKO-MED Zamość

SMS dla niepełnosprawnych

W naszym województwie Szkoły Mistrzostwa Sportowego mieszczą się w Lublinie, Kraśniku i Łęcznej, a od dwóch lat młodzież swoje pasje sportowe może rozwijać także w Zamościu.
SMS dla niepełnosprawnych

Biegaja, skaczą, rzucają, pływają, walczą na matach i grają w piłkę. Tak wyglądają zajęcia lekcyjne w Szkole Mistrzostwa Sportowego, której siedziba mieści się przy ul. Młyńskiej 27 w Zamościu. Szkoła podstawowa i liceum kształci dzieci i młodzież w kilku dyscyplinach: piłka nożna, lekko atletyka i zapasy. Wśród klubów, które przyczyniły się do powstania SMS w Zamościu są: Padwa Zamość, UKS Orka Zamość, A.M.S.P.N Hetman Zamość oraz Agros Zamość. Priorytetem dla szkoły jest rozwój nie tylko sfery sportowej ale również kształcenie intelektualne, o czym informuje Aleksandra Kasprzak, prezes Fundacji Rozwoju Osobistego Narodowych Talentów.

POSŁUCHAJ

Co odróżnia SMS od innych zamojskich placówek oświatowych? W szkole nie ma dzwonka, a nauczyciele przedmiotów tj. plastyka, technika czy muzyka nie zadają prac domowych. Powód? Wolny czas pozaszkolny dzieci mogą zagospodarować z rodzicami, spędzając go aktywnie. Niebawem uczniowie na lekcje szkolne uczęszczać będą w jednakowych dresach sportowych z logo szkoły oraz własnym imieniem. Młodzież licealna nie tylko wybiera profil sportowy, ale również program szkolenia. Można powiedzieć, że kształcenie w SMS ma charakter indywidualny, a to za sprawą kilkuosobowych klas i toku nauczania, o którym decydują uczniowie.

POSŁUCHAJ

Uczniowie kształcący się w szkole mają zapewnione odpowiednie warunki do kształcenia i uprawiania swoich dyscyplin. Zajęcia sportowe prowadzone są trzy razy w tygodniu po półtorej godziny. SMS nastawiona jest na współpracę z miejscowymi klubami, dlatego inni uczniowie trenują codziennie na obiektach tych klubów.

POSŁUCHAJ

Sukcesy i osiągnięcia sportowe uczniów to przede wszystkim to promocja miasta.
POSŁUCHAJ

Drzwi szkoły otwarte są dla każdego ucznia oraz rodzica. Dlatego osoby zainteresowane edukacją w szkole mogą przyjść i zobaczyć poszczególne sale i klasy, a w czasie przerwy porozmawiać i zapoznać się z uczniami.

POSŁUCHAJ

Budynek szkoły jest duży i wszechstronny. Dlatego ze względu na duże możliwości na parterze szkoły mieści się stołówka, gdzie uczniowie na długiej przerwie spożywają obiad. Na parterze znajduje się także winda, dlatego pomysłem jest kształcenie młodzieży z niepełnosprawnością na kierunku boccia. Jeśli plan uda się zrealizować od nowego roku szkolnego 2020/2021 SMS będzie jedyną placówką oświatową w Polsce, gdzie w liceum kształcić się będą mogły osoby niepełnosprawne. Wszystko to za sprawą Ireneusz Klimka, prezesa Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu, który jest jednocześnie jednym z trenerów Polskiej kadry Boccia. Ireneusz Klimek wraz z innymi wychowawcami przygotowują zawodników do różnorodnych zawodów na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
POSŁUCHAJ

Podopieczni Stowarzyszenia „Krok za Krokiem” w Zamościu trenują boccie na hali tenisowej zamojskiego OSiR-u. Liczne osiągnięcia sportowe mają m.in.: Wiktoria Herc, Robert Skwaryło, Kamil Pomarański, Paweł Krajewski, Kacper Jarmoluk, Mateusz Pawelec i Dominik Krajewski. O tych nazwiskach słychać w całej Polsce. Boccia to nie tylko sportowa dyscyplina paraolimpijska, ale także gra integracyjna, która ze względu na proste zasady gry polecana jest wszystkim. Do gry zawodnicy wykorzystują bile wypełnione granulatem - jedną białą oraz po sześć bil czerwonych i niebieskich. Na czym polegają zasady gry w boccie wyjaśnił Kacper Jarmoluk, uczestnik AKS-ON "Krok za krokiem" w Zamościu.

POSŁUCHAJ

Zawodnicy niepełnosprawni trenujący boccie sklasyfikowani są na poszczególne kategorie w zależności od stopnia niepełnosprawności: BC1, BC2, BC3, BC4. Ci zawodnicy mogą brać udział w zawodach rankingowych zarówno krajowych jak i zagranicznych, a kat. BC5 tylko w krajowych. W systemie kształcenia treningowego w SMS osoby niepełnosprawne będą miały szesnaćie godzin zajęć.

POSŁUCHAJ

Budynek Szkoły Mistrzostwa Sportowego przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych z Zamościa i spoza miasta. Dlatego w placówce będzie mógł uczyć się każdy chętny.

POSŁUCHAJ

Osoby zainteresowane rekrutacją mogą kierować swoje zgłoszenia drogą mailową.
POSŁUCHAJ

Jeśli kierunek jakim jest boccia będzie cieszył się dużym zainteresowaniem na potrzeby osób niepełnosprawnych na terenie miasta w przyszłości wybudowana zostanie bursa szkolna.
 

O utworzeniu kierunku dla pasjonatów bocci mówi Aleksandr Kasprzak, prezes Fundacji Rozwoju Osobistego Narodowych Talentów.

POSŁUCHAJ



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze