Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama OKO-MED Zamość

Troska o jeże w Zamościu

Jeże najaktywniejsze są latem, wtedy też są najbardziej narażone na zagrożenia.
Troska o jeże w Zamościu

Autor: pixabay

Ale nie tylko wtedy. Późną jesienią zapadają w sen zimowy i stają się bezbronne, zwłaszcza, jeśli wybudzi je pies lub hałas poczyniony przez człowieka. Warto być czujnym, gdy późną jesienią lub zimą widzimy je podczas spaceru, ale pozostaje pytanie: kiedy powinniśmy zainterweniować i jak pomagać, by im nie zaszkodzić. Jeż okresowo hibernuje - mówi lekarz weterynarii Michał Mołdoch.

POSŁUCHAJ

 Jeże są pożądanym i wyjątkowym gościem naszych ogrodów i parków.

POSŁUCHAJ

Jeże przed zimą muszą ważyć minimum 700 gramów, żeby ją przeżyć. Jeśli młode urodzą się później i nie zdążą nabrać tej masy, nie mają szans przeżycia.

POSŁUCHAJ

Nie poimy ich mlekiem, nie dajemy im chleba. Nocą starajmy się prowadzić samochód ze szczególną ostrożnością. Trzymajmy psy na smyczy. Używajmy ostrożnie kosiarek i podkaszarek. I nie palmy jesienią stert liści i gałęzi.

POSŁUCHAJ

Miasto Zamość razem z jednym z marketów budowlanych zadbało o jeże i w Parku Miejskim oraz na Plantach staną cztery domki dla tych milusińskich.

POSŁUCHAJ

powiedziała Marta Lackorzyńska – Szerafin, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Zamościu.

Domki będą zamaskowane w taki sposób, by wyglądem przypominały zwierzętom ich naturalną kryjówkę. W kilku innych miejscach będą usypane stosiki z liści, by również tam jeże znalazły schronienie na zimę. Zachęcamy mieszkańców, by przy jesiennych porządkach nie uprzątali całkowicie liści na zimę, a pozostawiali je zgrabione w jednym miejscu, właśnie z myślą o jeżach.

Pomagając jeżom w okresie późnojesiennym i zimowym, pamiętajmy przede wszystkim o zdrowym rozsądku i o codziennej ostrożności.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji