Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Dom Pomocy Społecznej w Lubaczowie

Święto Przemienienia Pańskiego

6 sierpnia Kościół Katolicki obchodzi Święto Przemienienia Pańskiego zwane także epifanią lub teofanią. Liturgia tego dnia wspomina opisane w ewangeliach wydarzenie, przez które Chrystus objawił swoje bóstwo.
Święto Przemienienia Pańskiego

W Ewangelii Łukasza czytamy: 'Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz” (Łk 9, 28-30). Dlaczego właśnie te dwie postaci towarzyszą Jezusowi w chwili przemienienia? - na to pytanie odpowiadał biblista, ks. Marcin Pudo.

POSŁUCHAJ

Przemienieniu Jezusa towarzyszą ważne symbole, takie jak: góra, światło i obłok. Ich znaczenie tłumaczy ks. Pudo.

POSŁUCHAJ

Przemienienie Jezusa miało umocnić wiarę Apostołów oraz przygotować ich na przeżycie męki i śmierci Jezusa. Przemienienie ukazuje też, że do chwały objawionej przez Jezusa dochodzi się przez cierpienie i śmierć. Co dziś dla nas, ludzi wierzących, znaczy to święto?

POSŁUCHAJ

W chrześcijaństwie wschodnim święto Przemienienia obchodzone było już w V wieku. Na Zachodzie pierwsze wzmianki o tym święcie pochodzą z VII i VIII wieku. W 1457 r. papież Kalikst III, jako wyraz wdzięczności za zwycięstwo nad Turkami odniesione 6 sierpnia 1456 r. pod Belgradem, wprowadził je do liturgii całego Kościoła katolickiego.
Więcej na temat dzisiejszego święta w Rozmowie dnia o 8.40.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze