Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama OKO-MED Zamość

Rozstrzygniecie konkursu 'II wojna światowa na terenie Gminy Łabunie..."

Wykład i prezentacja o ,,Bitwie pod Cześnikami"
Rozstrzygniecie konkursu  'II wojna światowa na terenie Gminy Łabunie..."

Autor: Łukasz Kot

Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie zorganizowała rozstrzygniecie konkursu  'II wojna światowa na terenie Gminy Łabunie we wspomnieniach jej mieszkańców. Interpretacje dzieci i młodzieży”. Rozstrzygniecie konkursu odbyło się (27.09.2020 r.) w Izbie Muzealnej w Barchaczowie. Uczestnicy części plastycznej konkursu opowiedzieli nam o swoich pracach.

POSŁUCHAJ

W bieżącym roku przypada 81. rocznica Bitwy pod Cześnikami. Bitwy, stoczonej  w dniach 21-22 września 1939 r., kiedy to 39 Dywizja Piechoty (rezerwowa) nieopodal wsi Cześniki, starła się ze stroną niemiecką: 4 Dywizją Lekką oraz 27 Dywizją Piechoty z 14 Armii Niemieckiej.  Z wykładem i prezentacją na ten temat wystąpił Piotr Greszta student kierunku historia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

POSŁUCHAJ

Bitwa pozostała nierozstrzygnięta. Polacy ponieśli straty w wysokości: 200 zabitych, 600 rannych; Niemcy - straty podobne. Polacy wzięli do niewoli ok. 100 jeńców i zdobyli ok. 150 motocykli i samochodów. Zacięte walki toczyły się o wzgórze 256 na pograniczu Cześnik i Bródka. Jednocześnie trwały niezwykle ciężkie zmagania wojenne o Barchaczów, który to przechodził z rąk do rąk, a wieś ta w wyniku krwawych walk została doszczętnie spalona. Do dziś w pamięci mieszkańców i przekazach słownych żyją wspomnienia o tej bitwie. Mówi Bogdan Szykuła z Łabuń.

POSŁUCHAJ

O upamiętnienie ważnych wydarzeń na terenie Gminy Łabunie dba lokalny samorząd. Świadczą o tym pomniki i miejsca pamięci rozlokowane na terenie gminy jak również coroczne uroczystości oraz wiele inicjatywnych takich jak konkursy dla dzieci i młodzieży – podkreśla Mariusz Kukiełka wójt Gminy Łabunie.

POSŁUCHAJ

Listę laureatów konkursu ,,II wojna światowa na terenie Gminy Łabunie we wspomnieniach jej mieszkańców. Interpretacje dzieci i młodzieży” znajdziecie państwo na stronie Biblioteki Publicznej Gminy Łabunie.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”