Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ośrodek Wypoczynkowy NATURA w Krasnobrodzie

Archiwum Ordynacji Zamojskiej na Krajowej Liście UNESCO

Na Listę Krajową UNESCO trafiło 15 nowych obiektów. Wśród nich znajduje się Archiwum Ordynacji Zamojskiej ze Zwierzyńca.
Archiwum Ordynacji Zamojskiej na Krajowej Liście UNESCO

Za nami obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów, który świętowaliśmy 9 czerwca. Tematem przewodnim była czwarta edycja wydarzenia "Pamięć Polski". W tym roku obchody Dnia Archiwów były wyjątkowe, ponieważ na Listę Krajową UNESCO trafiło 15 nowych obiektów. Wśród nich znajduje się Archiwum Ordynacji Zamojskiej ze Zwierzyńca (1581-1944). Jest to prywatne archiwum gospodarcze Zamoyskich, powstałe w ciągu prawie 400 lat istnienia Ordynacji Zamojskiej - kompleksu dóbr ziemskich założonego przez kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.

Archiwum jest materialnym dowodem na istnienie Ordynacji jako swoistego, magnackiego państwa w granicach I Rzeczypospolitej. Niestety jego akta nie znajdują się w zamojskim Archiwum – mówi dr Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu.

POSŁUCHAJ

Akta Ordynacji przechowuje Archiwum Państwowe w Lublinie, powodów jest kilka.

POSŁUCHAJ

W szczytowym okresie funkcjonowania Ordynacja obejmowała 371 tys. ha, w tym 8 miast (Zamość, Goraj, Janów, Kraśnik, Krzeszów, Szczebrzeszyn, Tarnogród, Tomaszów) i 157 innych miejscowości. Przetrwała okres zaborów w XIX w. i została zlikwidowana dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z 6 IX 1944 o reformie rolnej, przez co jej majątek został rozparcelowany. Cieszymy się, że ten obiekt – Archiwum Ordynacji - doczekał się wpisania na listę UNESCO – powiedział Jakub Żygawski.

POSŁUCHAJ

Z tegorocznym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Archiwów koresponduje wystawa przygotowana przez zamojskie Archiwum Państwowe.

POSŁUCHAJ

Wystawę „Droga Zamościa do UNESCO” można oglądać do 2 lipca przed siedzibą Archiwum przy ul. Hrubieszowskiej 69A oraz w wersji elektronicznej na stronie internetowej.

Na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata wpisywane są najcenniejsze dokumenty i zbiory znajdujące się w posiadaniu instytucji w Polsce lub poza granicami kraju, mające szczególne znaczenie dla kultury i tradycji polskiej. Na Liście tej znajdują się takie obiekty jak, m.in. Konstytucja 3 maja 1791 r., Kronika Galla Anonima, czy Kazania świętokrzyskie.

Podczas tegorocznej, 4. edycji na Listę zostały wpisane, oprócz wspomnianego, takie obiekty jak: Dzieła Jana Heweliusza, Trybunał Koronny Lubelski, kolekcja utworów Fryderyka Chopina, kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku, rękopis zbioru wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „W żalu najczystszym”. Oficjalne wręczenie certyfikatów wpisu na Listę odbyło się 10 czerwca w Belwederze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji