Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Dom Pomocy Społecznej w Lubaczowie

Tu schronił się ks. Wyszyński

Wyjątkową wędrówkę odbyła w minioną sobotę i niedzielę (19-20.06), grupa studentów architektury krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Tu schronił się ks. Wyszyński

Autor: Sylwia i Krzysztof Wojciechowscy

Wraz z opiekunem, dr. inż. Janem Kamińskim, oraz Krzysztofem Wojciechowskim z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, studenci przeszli „Turystycznym szlakiem pieszym śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Ziemi Skierbieszowskiej”.

POSŁUCHAJ

Ponad trzydziestokilometrowa trasa szlaku upamiętnia ukrywanie się na tych terenach przyszłego Prymasa Tysiąclecia przed poszukującym go Gestapo. Trwało ono od jesieni 1941 do wiosny 1942 r.
Szlak rozpoczyna się w Żułowie, w Gminie Kraśniczyn, przebiega przez gminę Skierbieszów i kończy się w gminie Sitno. Z pielgrzymami z KUL-u Katolickie Radio Zamość spotkało się w pierwszym dniu wędrówki.
POSŁUCHAJ

Bardzo się cieszymy, że możemy poznawać te miejsca – podkreślał dr Jan Kamiński.

POSŁUCHAJ

Szlakiem wędrowało łącznie dziesięć osób. Była wśród nich Kamila, studentka I roku.

POSŁUCHAJ

Student II roku, Tomasz, jest zdania, że trudne doświadczenie ukrywania się, które wpisało się w początki kapłaństwa ks. Wyszyńskiego, mogło wywrzeć wpływ na jego dalsze lata.

POSŁUCHAJ

Autor przewodnika po szlaku, a jednocześnie pracownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Krzysztof Wojciechowski podkreślał duże zainteresowanie młodzieży trasą.

POSŁUCHAJ

Warto przypomnieć, że kilka lat po okresie wojennego ukrywania się, ks. Stefan Wyszyński, już jako biskup ordynariusz lubelski, wizytował niektóre z parafii, obecnie znajdujących się na terenie szlaku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”