Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama VINCCI Polska

Osada i gajówka Kociołki upamiętnione

Osada i gajówka Kociołki, dawniej istniejąca pomiędzy Biłgorajem a Edwardowem jest kolejnym miejscem upamiętnionym z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju. Uroczystość odbyła się 17 października 2021 r. w lesie na Kociołkach, a jej kontynuacją było „Spotkanie z Historią” w remizie w Brodziakach.
Osada i gajówka Kociołki upamiętnione

Organizatorami uroczystości byli GOK w Biłgoraju, Gmina Biłgoraj, Nadleśnictwo Biłgoraj oraz OSP w Brodziakach, a uczestniczyli w niej potomkowie rodzin żyjących w Kociołkach, okoliczni mieszkańcy i pasjonaci historii lokalnej.

O dziejach osady leśnej Kociołki oraz gajówki opowiedział Dominik Róg z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju. Osada leśna Kociołki powstała w latach 30-tych XIX w. w dobrach Stanisława Nowakowskiego. Kilka rodzin, mieszkających w Kociołkach zostało wysiedlonych z Kociołek przed II wojną światową. W czasie wojny istniejąca tutaj gajówka była ważnym miejscem oparcia dla partyzanckich oddziałów w Puszczy Solskiej.

Symbolicznego odsłonięcia tablicy upamiętniającej dokonali wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, Zastępca Wójta Gminy Biłgoraj Wojciech Dziduch, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Andrzej Borowiec, przedstawiciel potomków mieszkańców Kociołek Stanisław Kwik, przewodniczący GRH „Wir” z Biłgoraja Grzegorz Koperwas oraz Prezes OSP w Brodziakach Grzegorz Wardach. Symboliczne kwiaty złożyli również przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK – koło w Stalowej Woli. W ramach projektu przygotowano również wolnostojącą tablicę edukacyjną o dziejach Kociołek.

Po uroczystości w lesie na Kociołkach, mieszkańcy i goście przenieśli się do remizy w Brodziakach, gdzie doszło do „Spotkania z Historią”, na którym wyświetlone zostały nagrania świadków II wojny światowej oraz film „Wesele partyzanckie” z Pikniku Historycznego w Brodziakach. Na spotkaniu potomkowie mieszkańców Kociołek podzielili się opowieściami rodzinnymi, legendami i historiami. Materiały zebrane na spotkaniu będą wykorzystane w publikacji o zaginionych osadach i wsiach w Gminie Biłgoraj.

Miejsce upamiętniono w ramach projektu „Kociołki – zaginiona osada leśna”,  realizowanego przez GOK w Biłgoraju, dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” 2021 r., Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i Urzędu Gminy Wiejskiej Biłgoraj.

/Inf. nadesłana: GOK Biłgoraj/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji