Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama VINCCI Polska

„Podróże z Lemem” w Bibliotece Pedagogicznej

Lata mijają, a on pozostaje jednym z najbardziej znanych i najczęściej tłumaczonych na świecie polskich pisarzy. Stanisław Lem, bo o nim mowa, zapisał się złotymi zgłoskami w historii literatury science fiction. Książki Lema ukazały się w nakładzie ponad 28 milionów egzemplarzy, a jego nazwiskiem nazwano planetoidę o numerze 3836, a także pierwszego polskiego sztucznego satelitę.
„Podróże z Lemem” w Bibliotece Pedagogicznej

3 grudnia 2021 r. wszyscy zainteresowani mogli odbyć ciekawe „Podróże z Lemem”. Pod takim tytułem odbyła się konferencja online zorganizowana w ramach obchodów Roku Lema przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu oraz Zamojskie Stowarzyszenie Kulturalne „Czerwony Smok”. Konferencję otworzyła i poprowadziła Anetta Sienkiewicz, wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Wydarzenie można było śledzić na platformie Jitsi Meet oraz w czytelni biblioteki.

„Powrót z gwiazd. O życiu i twórczości Stanisława Lema” to pierwsza prelekcja, którą wygłosił Maciej Próchnicki. Doktorant Katedry Teorii Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a zarazem członek ZSK „Czerwony Smok”, przybliżył w interesujący sposób biografię wybitnego polskiego pisarza, opowiedział o jego rodzinie, pochodzeniu, o ważnych epizodach z życia oraz ich wpływie na całą twórczość Lema.

Podczas kolejnego wystąpienia uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się, jak wyglądała recepcja utworów Lema w kinematografii polskiej i światowej. „Solaris i inne filmy, czyli Stanisław Lem na ekranie” to tytuł prelekcji Artura Harasima. Przedstawiciel ZSK „Czerwony Smok” dokonał przeglądu filmów powstałych na podstawie twórczości Lema, opowiedział o ich walorach i niedoskonałościach, a także o odbiorze przez widzów oraz samego autora. Ponadto prelegent przybliżył film „Przekładaniec”, do którego scenariusz oryginalny napisał  sam Stanisław Lem, a wyreżyserował go zdobywca Oscara Andrzej Wajda.

Na pytanie „Po co dziś nam Lem?” w swoim wystąpieniu próbował odpowiedzieć współczesny autor fantastyki Paweł Majka. Pisarz opowiedział o swojej fascynacji pisarstwem Lema, która rozpoczęła się już w dzieciństwie za sprawą książki „Eden”. Paweł Majka omówił twórczość Lema w kontekście retrofuturyzmu, skupił się na motywach powracających w jego książkach takich jak zgubny wpływ rozwoju technologicznego na kondycję człowieka, spotkanie z obcością czy trudność w komunikacji. Prelegent zwrócił uwagę na uniwersalność twórczości Lema, która pozwala człowiekowi przejrzeć się jak w lustrze.

„Pierwsze rakiety i loty w kosmos” to tytuł ostatniej prelekcji przygotowanej przez Andrzeja Maziarza. Kustosz Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” opowiedział o literackich fascynacjach kosmosem, pierwszych konstruktorach rakiet, wyścigu kosmicznym w czasie Zimnej Wojny, pierwszych lotach nad Ziemią z udziałem zwierząt i ludzi. Andrzej Maziarz przybliżył również kulisy niezwykłego odkrycia niemieckiej rakiety batalistycznej V2 z okresu II wojny światowej, którą odnaleziono w lecie bieżącego roku nieopodal miejscowości Mokre pod Zamościem. Prelegent zaprezentował widzom w czytelni oraz na łączach internetowych fragmenty wspomnianej rakiety, która spadła na zamojską ziemię w 1944 roku.

Konferencja została zrealizowana w ramach regionalnego projektu „...nie z tej Ziemi” dofinansowanego przez Fundację LOTTO im. H. Konopackiej w ramach grantu udzielonego w konkursie „Patroni Roku 2021”.

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji