Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Mistrzostwo Województwa Lubelskiego w Sporcie Pożarniczym dla zamojskich strażaków

Kolejny raz zamojscy strażacy spośród 20 komend powiatowych i miejskich PSP, wywalczyli Mistrzostwo Województwa Lubelskiego w Sporcie Pożarniczym. Pokazali pełną dominację we wszystkich konkurencjach, zgarniając przy tym 10 pucharów. W konkurencjach indywidualnych oddaliśmy tylko trzecie miejsce (w tzw.”hakówce”), a w rywalizacji drużynowej byliśmy najlepsi. Świetne wyniki to efekt pracy na przestrzeni ostatnich kilku lat. Mistrzostwo zdobyliśmy w 2018 i 2019 roku, choć wtedy nasze wyniki nie były aż tak spektakularne.
  • Źródło: bryg. Andrzej Szozda

Autor: Fot. st. asp. Tomasz Stachyra z KW PSP w Lublinie

Pierwszy dzień Mistrzostw został zorganizowany 31 maja w Puławach, gdzie rozgrywane były konkurencje indywidualne: pożarniczy tor przeszkód tj. bieg na 100 metrów z przeszkodami (zawodnik bez pomocy podpór winien przeskoczyć ścianę o wysokości 2m, przebiec po równoważni z odcinkami węży pożarniczych, a po ich połączeniu ze sobą z rozdzielaczem i prądownicą, przebiec linię mety) oraz wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni. Na sześć pierwszych czasów cztery ustanowili zamojscy strażacy z których trzy to najlepsze z nich. Podobnie było przy wspinaniu przy użyciu drabiny hakowej na sześć pierwszych czasów cztery (1, 2, 5 i 6) czasy ustanowili strażacy z Zamościa. Łącznie dwubój pożarniczy (obie konkurencje) wygrał kpt. Paweł Ligaj a drugim był kpt. Sebastian Jakubiak obaj na co dzień pełnią służbę w Stanowisku Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Zamościu. Trzecie miejsce w dwuboju uzyskał strażak z KP PSP w Świdniku, czwarte zdobył asp. Karol Kalita natomiast piąte miejsce zajął sekc. Karol Swatko, obydwaj z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Zamościu.

Drugi dzień Mistrzostw został zorganizowany 10 czerwca na stadionie MOSiR w Kraśniku, gdzie rozgrywane były konkurencje drużynowe tj. sztafeta pożarnicza bieg 4 x 100 m z przeszkodami, pożarnicze ćwiczenie bojowe. Ponownie w obu konkurencjach zamojscy strażacy okazali się najlepsi. Sztafeta pożarnicza to bieg z przeszkodami, którymi są domek (po którym należy przebiec), pokonanie 2m ściany, bieg po równoważni z łączeniem węży, na koniec gaszenie palącej się cieczy w wannie. Pożarnicze ćwiczenie bojowe polega na sprawieniu linii wężowych (ssawnych, tłocznych) i napełnieniu zbiorników wodą. Naszym zawodnikom jako jedynej drużynie udało się to zadanie wykonać z czasem poniżej 30 s. W nagrodę nasi mistrzowie uzyskali czek, na zakup sprzętu pożarniczego w wysokości 20 tys. zł.

Na uwagę zasługuje fakt, że przez cztery lata od 2016 nasi strażacy zdobywali dwa razy mistrzostwo i dwa razy wicemistrzostwo (w 2020 i 2021 r. mistrzostwa nie były organizowane), co wskazuje na dobre przygotowanie i wolę walki. Niezmiernie miło było słyszeć same pochwały pod kontem zawodników, a określenie ”pasjonaci” jest jak najbardziej właściwe. Sprawny skuteczny strażak to połowa sukcesu podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

KM PSP w Zamościu stanowią: str. Adam Fedyna, kpt. Sebastian Jakubiak, asp. Karol Kalita, ogn. Sebastian Kondrakiewicz, kpt. Paweł Ligaj, st. asp. Bartłomiej Omański, asp. Błażej Omański st. ogn. Artur Sowa, sekc. Karol Swatko, mł. ogn. Rafał Żulewski. Kierownikiem drużyny jest mł. bryg. Przemysław Ilczuk. Trenerem reprezentacji jest mł. bryg. Robert Niścior. Dobrym słowem reprezentację wspierał bryg. w st. spocz. Andrzej Knap do niedawna jej długoletni trener.