Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ośrodek Wypoczynkowy NATURA w Krasnobrodzie

„Wątki Folkloru Ludowego” w Starym Dzikowie

W Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie w niedzielę (05.02) odbył się XV Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”, na którym zaprezentowało się 9 zespołów z Podkarpacia oraz Lubelszczyzny.
„Wątki Folkloru Ludowego” w Starym Dzikowie

Grand Prix zdobył zespół „Folusz” z Giedlarowej za przedstawienie „Po kolędzie z Turoniem”.

Józef Michalik, starosta powiatu lubaczowskiego w rozmowie z Anną Głowacką podkreślił, że Przegląd Grup Obrzędowych to wyjątkowe wydarzenie na skalę województwa podkarpackiego.

POSŁUCHAJ

Barbara Małecka, wójt Gminy Stary Dzików przypomniała, że od początku przegląd, cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców gminy.
POSŁUCHAJ

Jednym z przedstawianych obrzędów było solskie darcie pierza. Jacek Haraf, kierownik zespołu „Więź” z Soli, wyjaśnił skąd wziął się pomysł na jego przedstawienie.

POSŁUCHAJ

Danuta Nieckarz kierownik zespołu „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, przyznała, że trudno jest zainteresować młodzież tradycyjnymi obrzędami. A zespół obecnie potrzebuje młodych aktorów oraz śpiewaczy.

POSŁUCHAJ

Laureatami pierwszych miejsc w przeglądzie byli: „Stokrotki” z Cewkowa Woli za przedstawienie „Wielka sobota” oraz „Białoboczoki” z Białoboków za przedstawienie „Śniły się jaja”. Trzy II miejsca zajęli: „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, Stowarzyszenie folklorystyczne „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa oraz „Janiczanki” z Janicy. Laureatami trzecich miejsc zostali: Grupa obrzędowa z Łazor, „Więź” z Soli oraz „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego.

Organizatorami XV Regionalnego Przeglądu Grup Obrzędowych byli: Gmina Stary Dzików, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Wydarzeniu patronował starosta powiatu lubaczowskiego, Józef Michalik.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcjiAutor komentarza: HkdTreść komentarza: Wow, jestem na żywieniu pozajelitowym od dwóch lat, dobrze że taka poradnia będzie bliżejData dodania komentarza: 20.03.2024, 20:42Źródło komentarza: Otwarcie Pracowni Żywienia Pozajelitowego w ZamościuAutor komentarza: Maria CybulskaTreść komentarza: Jak przyjemnie było wysłuchać wypowiedzi wszystkich rozmówców Piękna historia mojej rodzinnej miejscowości oraz życia parafii i tradycji jakie są kultywowane Lubię tam wracać zawszeData dodania komentarza: 11.03.2024, 17:11Źródło komentarza: Niedziela Radiowa w Parafii Jeziernia