Poniedziałek, 21.01.2019

Trudne decyzje, kontrowersyjne wybory...

  • 13.03.2017, 11:18 (aktualizacja 13.03.2017 21:17)
  • Anna Niderla-Kudach
Trudne decyzje, kontrowersyjne wybory...
Zamościanie dbają o pielęgnowanie historii swojego regionu. Robią to na wiele sposobów, a jednym z nich są konkursy dla młodzieży szkolnej. W miniony piątek odbyła się trzecia edycja Konkursu Historycznego ph: „Trudne decyzje, kontrowersyjne wybory - Żołnierze wyklęci”.

Jaka idea przyświecała jego pomysłodawcom powiedziała nam Marta Słomianowska, nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 2 w Zamościu, która wraz z przewodnikiem turystycznym, Marią Rzeźniak, organizuje konkurs:

Marzec to miesiąc w którym Polacy przypominają życie i ofiary poniesione dla Polski przez żołnierzy wyklętych. Warto o nich pamiętać i przekazywać ich historie młodemu pokoleniu – podkreśliła Marta Słomianowska:

Podczas finału konkursu odbyła się wycieczka po Zamościu, w trakcie której młodzież w zespołach oraz indywidualnie odpowiadała na pytania konkursowe. W drugiej części uczniowie wysłuchali wykładu dr Justyny Dudek z oddziału IPN w Lublinie, poświęconego „Służbie kobiet w konspiracji oraz obejrzeli film dokumentalny poświęcony kobiecie niezłomnej pt.: „Inka”.

Lubelszczyzna ma postaci, także kobiety, o których warto mówić i pamiętać – zaznaczyła w rozmowie dr Justyna Dudek:

Zapytaliśmy młode pokolenie, jak rozumie patriotyzm. Mówią przedstawicielki zespołu „Forte” z Gimnazjum nr 1 w Zamościu, który przygotował część artystyczną na finał konkursu:

W konkursie wzięło udział 10 drużyn z 6 zamojskich szkół:

  • Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie
  • Zespół Szkół w Żdanowie
  • I Społeczne Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Zamościu
  • Zespół Szkół w Werbkowicach
  • Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamojskiego XVI Ordynata w Zamościu
  • Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Zamościu.

 

I miejsce zajął zespół z Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamojskiego XVI Ordynata w Zamościu (skład: Kamila Śledź, Wiktoria Tochman oraz Mateusz Kasjaniuk), II miejsce – zespół Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Zamościu (skład: Ada Kostrubiec, Wiktor Wachowicz, Jakub Kopiel), a III miejsce przypadło zespołowi I Społecznego Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Zamościu (skład: Danuta Ciupała, Aleksandra Magryta oraz Nina Kowalczyk).

Nagrodę główną otrzymała Wiktoria Tochman z Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamojskiego XVI Ordynata w Zamościu.

Dłuższą relację z tego wydarzenia usłyszą Państwo już wkrótce na antenie KRZ.

 

Anna Niderla-Kudach
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe