Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama PSONI Zamość

Festiwal „Śladami Singera”

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” już po raz szósty organizuje artystyczno-edukacyjną podróż znaną pod nazwą Festiwal „Śladami Singera”. Międzynarodowa 20-osobowa grupa artystów odwiedza miasta i miasteczka Lubelszczyzny, o których pisał noblista - autor m.in. „Sztukmistrza z Lublina”.
Festiwal „Śladami Singera”

Spotkania, spacery, projekcje i prezentacje, a także warsztaty i widowiska przywołują postaci literackich bohaterów Singera, a wraz z nim zapomniany świat przedwojennego sztetla.

Tak było i w ubiegły weekend w Biłgoraju, gdzie Festiwal Singera w ciągu dwóch dni zrealizował mnóstwo wyjątkowych i unikalnych atrakcji, skierowanych do mieszkańców miasta. Można było pójść na wspólny spacer „Śladami dziedzictwa” i na podstawie archiwalnych zdjęć zobaczyć jak dziś wygląda przestrzeń i architektura miasta i co odczytać można z istniejących zabytków. Ponadto wysłuchano fragmentów opowiadań Isaaca Bashevisa Singera, który wiele lat w Biłgoraju mieszkał. Odbyło się również kino festiwalowe czyli projekcja krótkich filmów dokumentalnych prezentujących typowe przedwojenne miasteczka, połączona z prezentacją kolekcji archiwalnych fotografii.

Otwarta została także instalacja artystyczna NOMADYCZNE ARCHIWUM SZTETLA, która jest mobilnym, lustrzanym archiwum, wędrowną biblioteką, zawierającą dawne fotografie i opowieści o mieście. Archiwum jest dziełem, a także częścią doktoratu artystki i architekta, Natalii Romik, która w rozmowie z Joanną Ferens wyjaśniła, czym jest tego typu instalacja:

POSŁUCHAJ


Instalacja to efekt wielu lat badań i poszukiwań materiałów:

POSŁUCHAJ

W niedzielę, w ramach Festiwalu Singera odbyły się różnorodne warsztaty m.in. beat box, perkusja, żonglerka, teatralne, akrobatyczne, rap, wokalno-rytmiczne, cyrkowe i gimnastyczne. Na zakończenie festiwalu pokazano widowisko artystyczne ARTYŚCI DLA SINGERA z muzyką na żywo z elementami wszystkich talentów, które pojawiły się na warsztatach, teatrem ognia i  happeningiem „Ulica Singera”.

 



Podziel się
Oceń

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcjiAutor komentarza: HkdTreść komentarza: Wow, jestem na żywieniu pozajelitowym od dwóch lat, dobrze że taka poradnia będzie bliżejData dodania komentarza: 20.03.2024, 20:42Źródło komentarza: Otwarcie Pracowni Żywienia Pozajelitowego w ZamościuAutor komentarza: Maria CybulskaTreść komentarza: Jak przyjemnie było wysłuchać wypowiedzi wszystkich rozmówców Piękna historia mojej rodzinnej miejscowości oraz życia parafii i tradycji jakie są kultywowane Lubię tam wracać zawszeData dodania komentarza: 11.03.2024, 17:11Źródło komentarza: Niedziela Radiowa w Parafii Jeziernia