Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama PSONI Zamość

Pokaz filmu o abp. Józefie Bilczewskim

W ramach Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła pokazano film o abp. Józefie Bilczewskim.
Pokaz filmu o abp. Józefie Bilczewskim

W Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie pokazano film „Arcybiskup Bilczewski - postać świętego” w reż. Krzysztofa Żurawskiego. Spotkanie poprowadził Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią z Warszawy.

Konferansjer w rozmowie z Anną Głowacką informował, że film dokumentalny dotyczący postaci abpa Bilczewskiego, jest jednym z wielu dokumentów, które ukazują dziedzictwo Kulturowe Kresów.

POSŁUCHAJ

Jak wskazywał Tomasz Kuba Kozłowski, abp Józef Bilczewski to postać nietuzinkowa, najważniejsza niegdyś postać katolickiego Lwowa w latach 1900 - 1923.
POSŁUCHAJ

Bp Mariusz Leszczyński uczestniczył w tym spotkaniu, na którym zarysował działalność duszpasterską świętego Bilczewskiego. Zdaniem Tomasza Kuby Kozłowskiego, bp Mariusz Leszczyński to wybitny historyk.
POSŁUCHAJ

Pokaz filmowy odbył się w ramach Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła, który potrwa do niedzieli w Lubaczowie. Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, gospodarz wydarzenia. Wśród gości przybyłych na pokaz filmowy znaleźli się m.in. ks. kan. Andrzej Stopyra,  dziekan dekanatu lubaczowskiego, Krzysztof Szpyt, burmistrz Miasta Lubaczów, Krzysztof Kozioł, zastępca Wójta Gminy Lubaczów oraz radni Rady Gminy Lubaczów.

Przypomnę, arcybiskup Józef Bilczewski to święty kościoła katolickiego, był metropolitą lwowskim w latach 1900 - 1923. Jeszcze za życia mówiono o nim jak o świętym. Zabalsamowane serce biskupa znajdowało się w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w  Lubaczowie, gdzie spoczęło obok ołtarza z relikwiami metropolity halicko - lwowskiego błogosławionego Jakuba Strzemię. W 2001 r. urnę z sercem ofiarowano katedrze lwowskiej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcjiAutor komentarza: HkdTreść komentarza: Wow, jestem na żywieniu pozajelitowym od dwóch lat, dobrze że taka poradnia będzie bliżejData dodania komentarza: 20.03.2024, 20:42Źródło komentarza: Otwarcie Pracowni Żywienia Pozajelitowego w ZamościuAutor komentarza: Maria CybulskaTreść komentarza: Jak przyjemnie było wysłuchać wypowiedzi wszystkich rozmówców Piękna historia mojej rodzinnej miejscowości oraz życia parafii i tradycji jakie są kultywowane Lubię tam wracać zawszeData dodania komentarza: 11.03.2024, 17:11Źródło komentarza: Niedziela Radiowa w Parafii Jeziernia