Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama PSONI Zamość

Rozstrzygnięcie konkursu o józefowskich lasach

Specjalnie dla słuchaczy audycji „Leśne Radio” ogłoszony został konkurs dedykowany lasom józefowskim.
Rozstrzygnięcie konkursu o józefowskich lasach

Należało odpowiedzieć na trzy zadania konkursowe:

1. Czym był XVIII-wieczny lamus i do czego służył?

Odpowiedź:

Lamus pełnił rolę spichlerza oraz przechowalni dokumentów i ksiąg. Można go zobaczyć podczas przechadzki ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną Leśna Klasa.

2. Proszę wymienić przynajmniej trzy ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne występujące na terenie Nadleśnictwa Józefów?

Odpowiedź:

1. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Nad Tanwią

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna biegnie doliną rzeki Tanew po obu jej brzegach. To tutaj można zobaczyć najpiękniejsze roztoczańskie wodospady zwane potocznie "szumami" lub "szypotami" oraz zapoznać się różnorodnymi zespołami leśnymi i innymi niezwykle ciekawymi elementami przyrody. Trasa rozpoczyna się od parkingu leśnego, położonego przy drodze Susiec-Cieszanów na początku miejscowości Huta Szumy.

2. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Czartowe Pole

Rezerwat Czartowe Pole jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych obiektów przyrodniczych Roztocza. Na jej trasie o długości ok. 1,4 km możemy zapoznać się z niezwykłymi walorami przyrodnicznymi, krajobrazowymi i historycznymi tego rezerwatu. Początek ścieżki znajduje się na leśnym parkingu usytuowanym koło wsi Hamernia.

3. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Młodzie

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna biegnie prawym brzegiem Tanwi w górę rzeki. Długość trasy wynosi około 2 km w jedną stronę.

4. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Leśna Klasa

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna rozpoczyna się obok budynku Straży Leśnej, o długości 260 m, na której oprócz różnych gatunków drzew i krzewów można zobaczyć zabytkowy pręgierz oraz lamus z XVIII w. 


3. Jest jednym z najgroźniejszych szkodników wtórnych sosny m.in. w józefowskich lasach. Proszę podać jego nazwę gatunkową.

Odpowiedź:

Kornik ostrozębny (Ips acuminatus), który wchodzi w podsuszone gałęzie w górnej części korony sosny. Penetruje miazgę i łyko pod korą, powodując obumieranie sosny od górnej części.

Zwycięzcami konkursu zostali:

- Józef Gurgul,
- Helena Chudzik,
- Zofia Mazurek. 

Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim słuchaczom za udział w konkursie! Nagrody są do odebrania w Katolickim Radiu Zamość. 
 

Audycja z 19-08-2017 do odsłuchania pod poniższym adresem:

http://www.radiozamosc.pl/s/63/audycje-2017

Sponsorami nagród są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, Nadleśnictwo Józefów i Nowa Gazeta Leśna.


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”