Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Dom Pomocy Społecznej w Lubaczowie

Narol. Noworoczny Koncert Mozartowski

21 stycznia, w ramach Narolskich spotkań, odbył się Noworoczny Koncert Mozartowski. Był to wyjątkowy wieczór, gdyż narolski kościół po raz kolejny zamienił się w salę koncertową. Świątynia słynie ze swej doskonałej akustyki, co zauważyli i docenili zaproszeni artyści, specjaliści od muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta – wykonawcy Polskiej Opery Królewskiej.
Narol. Noworoczny Koncert Mozartowski

Muzycy wielokrotnie występowali na słynnym Festiwalu Mozartowskim jako muzycy Warszawskiej Opery Kameralnej, która właściwie jako jedyny zespół na świecie miała
w repertuarze wszystkie dzieła sceniczne tego kompozytora.

W ubiegłym roku cała orkiestra Sinfonietta rozstała się z Warszawską Operą Kameralną
i rozpoczęła współpracę z nowo powstałą Polską Operą Królewską, prężnie działającą pod dyrekcją znanego aktora i reżysera Ryszarda Peryta, który wielokrotnie gościł i występował w Narolu.

Program narolskiego koncertu był właśnie powtórzeniem koncertu finałowego Warszawskich Dni Mozartowskich. Wystąpili dla soliści-śpiewacy z Polskiej Opery Królewskiej: Justyna Stępień – sopran oraz Leszek Świdziński – tenor

Kariera solowa Justyny Stępień związana była przede wszystkim z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej, ale ze względu na szerokie możliwości wokalne
i interpretacyjne wykonuje z powodzeniem repertuar od baroku po utwory muzyki współczesnej
w towarzystwie innych zespołów kameralnych i orkiestrowych – zarówno dla szerokiej
i wielotysięcznej publiczności (jak np. podczas wielkich plenerowych wystawień oper W.A. Mozarta "Don Giovanni" i "Czarodziejski flet", czy na międzynarodowym festiwalu w Peterhof
w Niemczech), jak też podczas koncertów kameralnych.

             Artystka zadebiutowała na scenie operowej w wieku 9 lat i od razu pod batutą Enrica de Mori, dyrygenta La Scali śpiewając Mozarta. W trakcie studiów  na Warszawskiej Akademii Muzycznej współpracowała ze światowej sławy dyrygentami. Od roku 1992 koncertuje
w najbardziej znamienitych teatrach operowych świata oraz na festiwalach muzycznych w Polsce,
a także podczas zagranicznych tournee. Podczas jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych cieszących się renomą na świecie – Festiwalu Mozartowskiego Warszawskiej Opery Kameralnej, odbywającego się rokrocznie w latach 1990-2016, śpiewała najważniejsze pierwszoplanowe role wokalne w 10 operach Mozarta.

            Leszek Świdziński - po ukończeniu warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina doskonalił swoje umiejętności m. in. na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich
w salzburskim "Mozarteum".

            Zadebiutował w 1989 roku na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie przez lata można było go usłyszeć w głównych tenorowych partiach repertuaru tej opery. Od 1991 roku jest solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Współpracuje z większością polskich teatrów operowych i operetkowych. Koncertuje na wielu scenach świata. Obecnie należy do najbardziej wszechstronnych i cenionych polskich tenorów. Jego bieżący repertuar wyróżnia się różnorodnością partii operowych, oratoryjnych, operetkowych i pieśniarskich.

Solistom-śpiewakom towarzyszyli muzycy Polskiej Opery Królewskiej: Mariola Peron – skrzypce, Anna Panufnik – skrzypce, Alicja Bator – altówka, Maciej Skowroński – wiolonczela oraz Anna Mocarska i Weronika Skowronek - grające na fletach.

Narolska świątynia gościła tłumy miłośników muzyki klasycznej, którzy specjalnie przybyli na koncert z wielu zakątków gminy, powiatu i województwa. Taka frekwencja mile zaskoczyła artystów, podobnie jak entuzjastyczna reakcja publiczności na tak „niepopularny”, jak sami stwierdzili, repertuar w dzisiejszych czasach. Ponadto podkreślili wyjątkową akustykę kościoła oraz jego piękne wnętrze i historyczny charakter.

Na zakończenie, po gromkich brawach i bisach, wystąpił Burmistrz Miasta i Gminy Narol, pan Stanisław Woś, który serdeczne podziękował muzykom za wyśmienitą ucztę muzyczną oraz publiczności, za stworzenie znakomitej atmosfery, będącej dopełnieniem tego wspaniałego wieczoru.

To niezwykłe wydarzenie muzyczne zapoczątkowało kolejny rok Narolskich Spotkań z kulturą i sztuką, co od lat stanowi atrybut Narola i pozwala na miano Kulturalnej Stolicy Roztocza.

Organizatorem koncertu był Burmistrz Miasta i Gminy Narol, Gminny Ośrodek Kultury w Narolu oraz Narol Enterprise.

 

Informacja nadesłana



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”