Niedziela, 20.01.2019

Film o Leśmianie

  • 13.02.2018, 13:51 (aktualizacja 14.02.2018 18:17)
  • Łukasz Kot
Film o Leśmianie Łukasz Kot
Film o wybitnym poecie związanym z Zamościem i Hrubieszowem

,,W szumie gwiazd jestem” to tytuł nowego filmu o Bolesławie Leśmianie którego premiera odbyła się na zakończenie obchodów Roku Leśmianowskiego w Zamościu. Film wyreżyserowała Natasza Ziółkowska-Kurczuk która jest także autorką scenariusza.

Jak twierdzi reżyserka film powstawał pod presją czasu ale także z wykorzystaniem nielicznych zachowanych pamiątek po Leśmianie.

Film został przedstawiony zamojskiej publiczności. Jednak jego twórcy mają plany rozbudowy obrazu m. in. o elementy graficzno-animacyjne oraz specjalnie skomponowaną do projektu muzykę. Zostałby też poszerzony o warszawskie, łódzkie i kijowskie wątki życia poety. Mówi Sławomir Bartnik prezes Zamojskiego Towarzystwa Leśmianowskiego.

To pierwszy od prawie 25. lat film poświęcony postaci wybitnego literata. Poprzednie dwa obrazy zrealizowała Adam Kulik. A były to: ,,Trwam niby modlitwa” oraz ,,Tu jestem, w mrokach ziemi” oba z 1993. Adam Kulik jest także autorem książki ,,Leśmian, Leśmian” oraz jednym z narratorów w filmie Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk. Propaguje ideę stworzenia ,,Muzeum Leśmiana” w Zamościu.

Film ,,W szumie gwiazd jestem” będzie pokazywany również w Lublinie oraz w innych miastach uniwersyteckich, jak również w tych gdzie mieszkał, przebywał Bolesław Leśmian m. in. Iłży, czy Hrubieszowie. Twórcy chcą, by trafił także na ekrany telewizyjne.

 

 

Łukasz Kot
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe