Czwartek, 21.03.2019

Zielono mi – czyli świętujemy Dzień św. Patryka w Gorajcu.

  • 12.03.2018, 14:03
  • Alicja Magura
Zielono mi – czyli świętujemy Dzień św. Patryka w Gorajcu.
W ostatnich latach Polskę i Irlandię związały silne więzi, na „zielonej wyspie” mieszka obecnie ponad 130 tysięcy naszych rodaków. Dzięki temu, wielu z nas poznało irlandzką kulturę muzykę i zwyczaje.

17 marca cały świat staje się zielony, a to dlatego, że obchodzony jest Dzień św. Patryka – patrona Irlandii. Również nasz region włączy się w „zielone szaleństwo”. Tego dnia wiele miast podświetli na zielono słynne obiekty. Rzeszów w ten sposób ubarwi swój ratusz, a Przemyśl most „Bramę Przemyską”, Zamek Kazimierzowski oraz Urząd Miasta. Staną się one częścią projektu Global Greening wraz z Empire State Building w Nowym Jorku, wodospadami Niagara, Bazyliką Sacré-Cœur w Paryżu, Krzywą Wieżą w Pizie, Operą w Sydney oraz wieloma innymi znanymi miejscami na całym świecie.

Najwięcej jednak tego dnia będzie działo się w niewielkiej podkarpackiej wiosce – Gorajec. A to dlatego, że prawie 10% mieszkańców tej miejscowości to Irlandczycy lub ludzie, którzy przez wiele lat pracowali w tym kraju. "Przez 11 lat mieszkaliśmy w Irlandii, pokochaliśmy ten kraj i kulturę. Poznaliśmy wspaniałych ludzi i przeżyliśmy wiele wyjątkowych chwil. Chcemy dzielić się tą zieloną, pozytywną energią, a i naszym dzieciom chcemy dać szansę świętowania ich ulubionego święta – opowiada Marina Sestasvili-Piotrowska z Chutoru Gorajec".

Dlatego w sobotę 17 marca o godz. 16.00 przez Gorajec przejdzie Parada św. Patryka.

Wydarzeniu towarzyszyć będą opowieści podróżnicze i kulinarne po zielonej wyspie oraz pokaz krótkometrażowych filmów irlandzkich.

 

Informacja nadesłana

Alicja Magura

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe