Środa, 20.03.2019

BRONISŁAW JAN PRZYŁUSKI - POETA NIEZŁOMNY 27.04.2018

  • 23.03.2018, 15:06 (aktualizacja 01.05.2018 09:34)
  • Administrator
BRONISŁAW JAN PRZYŁUSKI - POETA NIEZŁOMNY 27.04.2018
Tragiczna historia Polski XX wieku pozostawiła blizny, o których nie sposób zapomnieć. Lata wojny a potem długi okres dyktatury i zniewolenia wyrządziły wiele złego kulturze polskiej. Wielu znakomitych przedstawicieli intelektualnych elit Polski nie mogło wrócić do Ojczyzny. Jednym z nich był urodzony w Siemierzu - Bronisław Przyłuski.

Na emigracji był poetą znanym i docenianym. W Polsce Ludowej cenzura nie zezwalała na druk jego wierszy ani publikację życiorysu.

Dotychczas spotkania literackie poświęcone jego twórczości odbywały się poza granicami naszego kraju.

Uroczystość w Siemierzu będzie pierwszą prezentacją twórczości Bronisława Przyłuskiego w jego kraju ojczystym.

"Bronisław Jan Przyłuski – Poeta Niezłomny" - spotkanie z udziałem dr. Jacka Krzysztofa Danela, autora ,,Poeta z Siemierza. Antologia tekstów Bronisława Przyłuskiego z lat 1956 – 1980”.

Goście zapoznają się z najważniejszymi utworami poety i dowiedzą się o jego fascynującej drodze życiowej prowadzącej od Szkoły Kadetów, poprzez służbę w Wojsku Polskim, wojnę, obóz jeniecki, pracę w Radio Wolna Europa oraz kolejach losu twórcy emigracyjnego. Mamy nadzieję, że ta uroczystość pozostanie w pamięci wszystkich uczestników, a imię tego niezwykłego Polaka zostanie przywołane oraz uwiecznione w pamięci lokalnej społeczności.

Będzie to miało miejsce w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości-2018.

administrator_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe