Niedziela, 24.02.2019

Listopad 1918 roku w Zamościu

  • 28.09.2018, 08:26 (aktualizacja 01.10.2018 09:10)
  • Joanna Mazurek
Listopad 1918 roku w Zamościu
Czym żyli zamościanie przed stu laty? Jak wyglądała ich codzienność? Jak przeżywali fakt odzyskania przez ojczyznę niepodległości? Odpowiedzi na te pytania znajdzie każdy, kto odwiedzi Muzeum Zamojskie w Zamościu.

W niedzielę 30 września o godz. 13.00 zostanie tam uroczyście otwarta wystawa pt. 'Zamojskie drogi do wolności – listopad 1918 roku w Zamościu”. Wystawa poświęcona będzie przede wszystkim wkładowi społeczeństwa Zamościa i najbliższej okolicy w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości – wyjaśnia dr Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego.

Na wystawie można będzie oglądać m.in. pamiątki z okresu Odzyskania Niepodległości, takie jak medale, medaliony, monety banknoty, plakiety, odznaki i odznaczenia, druki ulotne, afisze, plakaty, karty pocztowe, opracowania książkowe powstałe w latach 1916-1918 oraz malarstwo, grafikę, rzeźby, przedmioty rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej, płyty i tablice pamiątkowe, poświęcone wydarzeniom tych lat.

Trzeba podkreślić, że Zamość był jednym z pierwszych miast, które aktywnie włączyły się w proces odradzania ojczyzny – zwraca uwagę dr Feduszka.

Wystawę będzie można oglądać do grudnia, a więcej na jej temat mogą Państwo usłyszeć w specjalnym odcinku 'Kalendarium drogi do niepodległości”, który dostępny jej w zakładce pod tym tytułem na stronie internetowej naszej rozgłośni.

Joanna Mazurek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe