Niedziela, 24.02.2019

Konferencja naukowa "Kościół i Ojczyzna"

  • 10.10.2018, 15:33 (aktualizacja 10.10.2018 15:59)
  • Anna Niderla-Kudach
Konferencja naukowa "Kościół i Ojczyzna"
Konferencja naukowa pod tym tytułem odbyła się wczoraj (9.10) w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczebrzeszynie.

Rozpoczęła ją msza św. w kościele św. Mikołaja. Wydarzenie wpisało się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej celem było ukazanie procesów odzyskiwania przez nasz kraj niepodległości z uwzględnieniem kontekstów regionalnych oraz roli Kościoła – powiedziała Aneta Bartoszczyk-Trochimiuk, dyrektor SP nr 1 w Szczebrzeszynie:

Jako prelegenci wzięli w niej udział bp pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej, dr hab. Mariusz Leszczyński, prof. dr hab. Piotr Krasny z Uniwersytetu Jagielońskiego oraz dr hab. Michał Wyrostkiewicz, teolog z KUL. Piotr Krasny (Instytut Historii Sztuki UJ) mówił o roli zabytków w kształtowaniu i utrwalaniu narodowej tożsamości. Pokazywał przy tym młodym ludziom wiele przykładów:

Czym jest patriotyzm? Na to pytanie odpowiedział bp dr hab. Mariusz Leszczyński:

Trzeci z prelegentów - dr hab. Michał Wyrostkiewicz (Wydział Teologiczny KUL) skupił się na relacjach Ojczyzna - Kościół i przybliżał wkład tego ostatniego jako nauczyciela i propagatora niepodległości:

Organizatorami wydarzenia była SP nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczebrzeszynie oraz parafia pw. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie przy współpracy Miasta i Gminy Szczebrzeszyn oraz Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie. KRZ objęło konferencję patronatem medialnym.

Anna Niderla-Kudach

Zdjęcia (21)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe