Poniedziałek, 21.01.2019

Biłgoraj. Poświęcenie cerkwi prawosławnej

  • 4.11.2018, 16:15
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. Poświęcenie cerkwi prawosławnej
W parafii prawosławnej pw. Św. Jerzego Zwycięzcy w Biłgoraju odbyły się (04.11) uroczystości poświęcenia cerkwi. Zostały one poprzedzone koncertem muzyki cerkiewnej i konferencją naukową, które miały miejsce (03.11) w Biłgorajskim Centrum Kultury.

Z koncertem wystąpili: Chór parafialny parafii prawosławnej p.w. Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim i Kameralny Chór z Lublina. Pomiędzy występami historycy mówili o historycznych aspektach akcji burzenia cerkwi.

O powstawaniu i szczegółach architektonicznych biłgorajskiej cerkwi mówił jej proboszcz, ks. Karol Korneliusz Wilkiel:

Poświęcenia cerkwi dokonali Metropolita Warszawy i całej Polski Sawa, arcybiskup lubelski i chełmski Abel i arcybiskup przemyski i gorlicki Paisjusz.

Arcybiskup Abel w rozmowie tłumaczył, jakie znaczenie ma to wydarzenie dla całej wspólnoty wiernych:

Arcybiskup Abel wyjaśniał również, jak obecnie wygląda współpraca pomiędzy prawosławnymi, a katolikami:

Metropolita Warszawy i całej Polski Sawa podczas poświęcenia cerkwi mówił o potrzebie ekumenizmu i wspólnego dążenia do świętości i walki ze złem:

Uroczystości wpisały się w ogólnopolskie obchody 80-tej rocznicy akcji burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu.

 

 

Joanna Ferens

Zdjęcia (37)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe