Środa, 21.08.2019

Bezpieczne ferie z koleją na Lubelszczyźnie

  • 08.02.2019, 13:38 (aktualizacja 08.02.2019, 13:55)
  • Informacja nadesłana
Bezpieczne ferie z koleją na Lubelszczyźnie
Na przejazdach kolejowo-drogowych akcje ulotkowe. Patrole Straży Ochrony Kolei na wiaduktach, mostach i stacjach. Podczas ferii kolejarze częściej przypominają o bezpieczeństwie – liczą również na efekty stałej edukacji dzieci i młodzieży.Tylko w 2018 r do uczniów trafiły tysiące ulotek i broszur. Było ponad 1100 prelekcji o bezpieczeństwie.

W trakcie ferii dodatkowe patrole i akcje ulotkowe są prowadzone na przejazdach kolejowo- drogowych Lubelszczyzny. Szczególna uwaga jest zwrócona na zachowanie dzieci i młodzieży. Ponadto kolejarze, w ramach kampanii Bezpieczny przejazd - 'Szlaban na ryzyko!'  przypominają kierowcom, o zasadach bezpiecznego przejeżdżania przez tory. Celem jest ograniczanie zachowań prowadzących do wypadków: ignorowania znaku STOP, przejeżdżania pod zamykającymi się rogatkami, omijania zamkniętych półrogatek. Straż Ochrony Kolei szczególnym nadzorem objęła wiadukty i mosty kolejowe, by zapobiec tragediom jakie mogą się wydarzyć podczas nieodpowiedzialnych zabaw w pobliżu terenów kolejowych. Tory patrolują grupy z psami służbowymi. W nocy funkcjonariusze wykorzystują noktowizory i termowizory. Częściej są patrolowane stacje i przystanki, miejsca wyjazdów na zimowy wypoczynek.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii Bezpieczny przejazd - 'Szlaban na ryzyko!' na bieżąco prowadzą spotkania edukacyjne w szkołach, by dzieci pamiętały o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących obok kolei. W zeszłym roku przeprowadzili 1110 spotkań, z których skorzystało ponad 50 tysięcy uczniów. Omawiane były zasady bezpiecznego przechodzenia przez tory, zachowanie w podróży pociągiem, na peronach. W województwie lubelskim odbyło się 50 prelekcji edukacyjnych, w których uczestniczyło ok. 2350 uczniów.

 

#ŻółtaNaklejkaPLK na przejazdach może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom

Wszystkie 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych zarządzanych przez PLK zostało oznakowanych żółtymi naklejkami. Umieszczone są na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na cokole rogatki. Znajdują się na nich trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 i numery awaryjne do zespołów technicznych. W momencie zagrożenia życia należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. W przypadku usterki niezagrażającej życiu, należy dzwonić na numery służb technicznych.

 

98% zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych spowodowanych jest nieostrożnością kierowców. Rozsądek i uwaga gwarantują bezpieczeństwo kierowcom, ich pasażerom, pasażerom pociągów i ograniczają straty materialne.

Całą dobę jest czynny numer alarmowy SOK: 22 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.

 

#SzlabanNaRyzyko

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 roku prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny Przejazd – ‘’Szlaban na ryzyko!”. Głównym celem jest ograniczanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach. Kolejarze organizują spotkania w szkołach, konkursy, konferencje z instruktorami nauki jazdy. Są działania propagujące bezpieczeństwo i właściwe zachowanie przy przekraczaniu torów w mediach społecznościowych oraz plakaty, banery i ulotki. Więcej informacji na http://www.bezpieczny-przejazd.pl/

Zapraszamy do obejrzenia materiałów filmowych PLK o tym, jak bezpiecznie zachować się na przejeździe kolejowo-drogowym.

https://www.youtube.com/watch?v=XJdTlcApIGo

https://www.youtube.com/watch?v=D3RXyDPIvXg

https://www.youtube.com/watch?v=TIkvJfe5C0U

Informacja nadesłana
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe