Środa, 22.05.2019

Stosunki polsko-azerskie

  • 15.03.2019, 14:54
  • Katarzyna Muszyńska
Stosunki polsko-azerskie
W Szkole Podstawowej nr 2 w Zamościu Ambasador Azerbejdżanu i władze samorządowe odsłoniły tablicę upamiętniającą współpracę Polski i Azerbejdżanu w latach 1919-1920, kiedy to Azerbejdżan walczył o niepodległość.

 Prezydent Andrzej Wnuk podkreślił, że powodem spotkania było zakończenie I wojny światowej.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zamojska tablica jest jedną z 21 takich tablic w całej Polsce ufundowanych przez Ambasadę Azerbejdżanu. To próba złożenia hołdu Polakom, którzy przyczynili się do niepodległości azerskiego kraju. Podczas odsłonięcia obecny był Ambasador Hasan Hasanov.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Były prezydent Zamościa oraz prawnuk Maurycego Zamoyskiego podkreślił, że ta uroczystość pokazuje, że myślimy o innych.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W Szkole Podstawowej nr 2 w Zamościu odbyły się konkursy plastyczne nawiązujące do uroczystości wmurowania pamiątkowej tablicy. Młodzież uczestniczyła również w teleturnieju wiedzy o Azerbejdżanie. Wszystko po to, by lepiej poznać ten kraj, jego kulturę i tradycję – zaznaczyła Dominika Gil, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Maurycy Klemens Zamoyski był Ambasadorem Polski we Francji podczas I wojny światowej. Wspólnie z przewodniczącym Parlamentu Azerbejdżańskiej Demokratycznej Republiki Alimeddanem Bejem Topczibaszowem wpłynął na uzyskanie niepodległości przez Azerbejdżan. Zamoyski wspierał dążenia niepodległościowe Azerów podczas konferencji w Wersalu.

Katarzyna Muszyńska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe