Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama OKO-MED Zamość

Prelekcja Leszka Janeczka w refektarzu Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie

Kolejne spotkanie z cyklu Seryjne Historie za nami.
Prelekcja Leszka Janeczka w refektarzu Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie

Tym razem w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie gościł dr Leszek Janeczek - krasnostawski lekarz, zafascynowany dawnymi dziejami miasta i regionu. Przeszłość odkrywa przede wszystkim podczas rozmów ze świadkami historii. Jest ona wówczas bardziej interesująca, a nierzadko wręcz zaskakująca.

Prelekcja zaprezentowana przez Pana Leszka Janeczka miała miejsce we  wtorek 19 marca 2019 r. Zgromadzeni w muzealnym refektarzu goście usłyszeli najbardziej intrygujące historie z czasów II wojny światowej. Doktor Janeczek opowiedział między innymi o losach żydowskiej rodziny Michela Scholsona oraz o codziennym życiu w okupowanym Krasnymstawie. Zwrócił również uwagę na niemieckich szpiegów, którzy tuż przed II wojną światową osiedlili się w powiecie krasnostawskim. Ponadto przypomniał nieludzkie czyny gestapowskich zbrodniarzy wojennych Ludwiga Klemma i Kurta Englesa. Ciekawym faktem podanym podczas spotkania była informacja o tym, że w czasie okupacji w Krasnymstawie wraz ze swoją matką zamieszkiwała Maria Zbyszewska, aktorka, znana między innymi z roli Mani Pawlak z komediowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego Sami Swoi.
 
Pomimo, że spotkanie przeznaczone było przede wszystkim dla młodzieży szkolnej, zjawili się na nim również inni zainteresowani mieszkańcy Krasnegostawu. Warto podkreślić, że frekwencja wyniosła prawie 200 osób. Dlatego ze względu na tak duże zainteresowanie historyczna gawęda doktora Leszka Janeczka będzie powtórzona 6 kwietnia o godzinie 17.00, w rozszerzonym zakresie tematycznym.
 

Seryjne Historie są cyklem, który zainicjował pracownik muzeum Konrad Grochecki. W jego założeniu mają być to spotkania z osobami, które do  badania przeszłości mają nietuzinkowe podejście, pracują na styku dziedzin, odkrywając tym samym wiele ciekawych zjawisk. Cykl ten ma również wpłynąć na rozwój historycznych zainteresowań lokalnej  społeczności.
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Warto posłuchać i oczywiście obejrzeć film Powołany 2.Data dodania komentarza: 22.03.2024, 13:52Źródło komentarza: "Powołany" - historia pisana życiem. Kulisy produkcji