Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Karmienie piersią stanowi dla dziecka nie tylko sposób przyjmowania niezbędnego pokarmu, ale pełni również wiele dodatkowych funkcji. Od budowania bliskiego poczucia więzi z mamą, stymulacji sensorycznej, redukcji i radzenia sobie ze stresem, ułatwienia zasypiania, aż po naukę rytmu dobowego, przybliżonego schematu dnia i codziennej rutyny. Warto również wiedzieć, że karmienie piersią często wspiera dziecko w kryzysowych momentach, jak np. ząbkowanie, sytuacje stresowe, choroba, ból, ryzyko odwodnienia.
  • 09.09.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Zakończenie drogi mlecznej zawsze ma ogromne znaczenie dla mamy karmiącej piersią i dziecka, niezależnie z jaką łatwością ono przebiega. Bywają dzieci, które odstawiają się same, a czasem to mama decyduje o zakończeniu karmienia. Tak jak każde dziecko jest inne, tak i różne są metody odstawienia karmienia. Jak zakończyć ten ważny proces najlepiej dla obojga? Jak ułatwić dziecku przejście tego trudnego etapu w możliwie najłagodniejszy sposób?

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Uwzględniając ogromną rolę karmienia piersią w rozwoju dziecka od jego narodzin do momentu zakończenia drogi mlecznej, warto przyłożyć jak największe starania do łagodnego odstawienia od karmień, jeśli tylko sytuacja na to pozwala. Sytuacje lub okresy trudne dla dziecka nie są najlepszym momentem, dlatego lepiej nie robić tego podczas choroby, pobytu w szpitalu, ząbkowania, nowych stresujących sytuacji, czy np. przy jednoczesnym odpieluchowaniu malucha, przeniesieniu do samodzielnego pokoju czy adaptacji do przedszkola lub żłobka.

Jeśli sytuacja nie zmusza mamy i dziecka do natychmiastowego zakończenia karmienia najlepszym rozwiązaniem będzie poczekanie na gotowość dziecka. Oczywiście jest ona uwarunkowana etapem rozwoju malca oraz jego gotowością do rozszerzania diety w przypadku nieco starszych dzieci.

W sytuacji, gdy mama nie chce lub nie może czekać do oznak gotowości dziecka, należy wybrać moment, w którym dziecko jest w dobrym stanie psychicznym i fizycznym i nie czekają go w najbliższej perspektywie zaplanowane sytuacje mogące generować stres. Odstawienie powinno przebiegać jako proces, niedrastyczne ucięcie czynności, do której dziecko jest przywiązane od dnia narodzin.

Od czego zacząć?

Najważniejszą zasadą przy odstawianiu dziecka od piersi będzie robienie tego etapami. Pozwoli to maluchowi łagodnie adaptować się do zmian. W przypadku małych dzieci  można powoli rezygnować z najmniej ważnych karmień i zastępować je mlekiem modyfikowanym. Pomocne może okazać się utrzymanie bliskości zbliżonej do karmienia piersią, aby dziecko łatwiej zaakceptowało nowy sposób przyjmowania mleka.

W przypadku dzieci powyżej roku przy racjonalnej i zróżnicowanej diecie nie ma już potrzeby zastępowania mleka mamy mlekiem modyfikowanym. W tej sytuacji najlepiej podobnie, jak w przypadku maluszków, zrezygnować z najmniej ważnego karmienia i zastąpić go normalnym pokarmem stałym. Oczywiście, jeśli dziecko wcześniej miało odpowiednio rozszerzaną dietę w sposób adekwatny do wieku i poziomu możliwości dziecka.

Z czasem coraz więcej karmień zastępujemy pokarmem modyfikowanym lub stałym w zależności od etapu rozwoju malucha. Na sam koniec najlepiej zostawić karmienia poranne i wieczorne, gdyż często są one kluczowe dla małego dziecka i ich odstawienie może wymagać najwięcej trudu, wysiłku i empatii, zwłaszcza ze strony rodzica.

Jakich błędów nie popełniać?

Niezależnie od tego, jaki damy sobie czas na zakończenia karmienia piersią należy mieć na uwadze, że szybkie i gwałtowne odstawienia dziecka nie jest dobrym pomysłem. Podobnie jak niektóre złote rady, kultywowane przez pokolenia, które w dobie dzisiejszej wiedzy z zakresu psychologii są dla dziecka bardzo trudnym przeżyciem emocjonalnym. Należą do nich np. wyjazd mamy na kilka dni bez dziecka, aby nagle uciąć karmienia, smarowanie piersi różnymi specyfikami mającymi zniechęcić dziecko do ssania, np. musztardą, czy też wypłakiwanie dziecka - tłumaczone jako reakcja na rzekomą próbę manipulacji przez malucha.

Co więcej, stosowanie tego typu metod, poza szkodami emocjonalnymi dla maleństwa często niesie negatywne skutki dla mamy karmiącej - w postaci zastojów mleka, zapalenia piersi, a także ich bolesności i tkliwości.

Mama powinna zdać sobie sprawę, że dla obojga z nich odstawienie może być ciężkie emocjonalne, pełne strachu i obaw, braku zrozumienia sytuacji przez nieświadome dziecko. Do tego dochodzi obniżenie hormonów odpowiadających za dobry nastrój, co może prowadzić do uczucia przygnębienia, smutku, a nawet straty. Warto dać sobie w tym czasie sporo miłości i czułości, aby odstawienie dziecka od piersi było jak najłagodniejsze zarówno dla maluszka, jak i mamy karmiącej.

Artykuł opracowany na podstawie: https://www.philips.pl/c-e/blog/matka-i-dziecko/jak-przestac-karmic-piersia.html

--- Artykuł sponsorowany ---