Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jaki kredyt pod zastaw nieruchomości najlepiej wybrać?

Chociaż od lat ceny nieruchomości są wysokie, to w większości przypadków taka inwestycja jest opłacalna. Jednocześnie banki nie zawsze chcą udzielać nowych kredytów lub zwiększają wysokość minimalnego wkładu własnego. To natomiast stanowi dla wielu osób duży problem.
  • 14.06.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaki kredyt pod zastaw nieruchomości najlepiej wybrać?

 

  1. Co daje kredyt pod zastaw nieruchomości?
  2. Na czym polega zaciągnięcie kredytu na nieruchomość?
  3. Czy trzeba mieć zdolność kredytową?

Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba się martwić brakiem wkładu własnego lub niską zdolnością kredytową, co również stanowi przeszkodę przy inwestowaniu w nieruchomości. Chodzi o zaciągnięcie kredytu hipotecznego pod zastaw posiadanego mieszkania. Sprawdź, co należy wiedzieć na temat takiego rozwiązania i dowiedz się, czy warto z niego skorzystać.

Co daje kredyt pod zastaw nieruchomości?

Coraz częściej klienci zastanawiają się nad tym, aby wybrać kredyty hipoteczne pod zastaw nieruchomości, a banki regularnie przygotowują nowe oferty. Jeżeli ktoś ma nieruchomość, która rzeczywiście należy do jego majątku (a więc zaciągnięty na jej zakup kredyt został w całości spłacony), to warto zastanowić się nad wykorzystaniem jej jako zastawu. Pozwala to znacznie obniżyć wymagania banku wobec klienta, dzięki czemu nie musi mieć dużej zdolności ani też dysponować wkładem sięgającym nawet 20-25% wartości nowej nieruchomości. Dużym udogodnieniem dla klientów jest to, że jako zastaw bank może zaakceptować również ziemię lub działkę budowlaną. O ile więc takie rozwiązanie na pierwszy rzut oka nie sprawdzi się w przypadku osób, które planują zakup pierwszego mieszkania, to może być doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy kupują nieruchomości pod wynajem.

Na czym polega zaciągnięcie kredytu na nieruchomość?

W przypadku kredytu udzielanego pod zastaw istniejącej nieruchomości bank wymaga przedstawienia dokumentów, które potwierdzają, że klient starający się o kredyt rzeczywiście jest właścicielem obiektu. Warto o tym pamiętać i zawczasu przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, aby skrócić czas potrzebny bankowi na wydanie decyzji. Jednocześnie należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kredyty hipoteczne pod zastaw najczęściej wymagają dokładniejszej analizy. Co ciekawe na zastaw w postaci nieruchomości mogą zdecydować się również osoby, które... nie mają mieszkania, działki ani domu. Wówczas należy uzyskać zgodę właściciela na to, aby należąca do niego nieruchomość mogła zostać uznana za zabezpieczenie zaciąganego kredytu hipotecznego. Może to ułatwić zakup pierwszego mieszkania młodym osobom, o ile ich rodzice zgodzą się na to, aby ich mieszkanie bank potraktował jako zabezpieczenie. Bez względu na aktualną sytuację, należy zachować szczególną ostrożność w przypadku podejmowania takich decyzji. Najlepiej decydować się na takie warunki tylko w przypadku najbliższej rodziny, ponieważ jeżeli osoby zaciągające kredyt przestałyby regularnie spłacać raty, mogłoby to narazić właściciela na duże problemy. 

Czy trzeba mieć zdolność kredytową?

Niezależnie jednak od tego, czy nieruchomość proponowana w banku jako zastaw należy do osoby starającej się o kredyt, czy do jego rodziny, trzeba również wykazać zdolność kredytową. Na szczęście może być nieco niższa niż w przypadku osób, które nie mają takiego zabezpieczenia. Na stronie 17bankow.com znajdziesz porównanie ofert kilkunastu banków. Dzięki nim uda ci się bez problemu wybrać atrakcyjny kredyt hipoteczny, który można zaciągnąć pod zastaw nieruchomości lub na standardowych warunkach. Znajdziesz tu również dodatkowe informacje na temat korzyści wynikających z zastawienia mieszkania pod nowy kredyt.

Materiał zewnętrzny