Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Skóra atopowa u niemowlaka – co robić?

Już tak malutkie dzieci jak noworodki są narażone na zmaganie się z poważnymi chorobami skóry. O ile w starszym wieku łatwiej jest radzić sobie z pewnymi dolegliwościami, tak jednak dla takiego maleństwa objawy typu świąd czy pieczenie spędzają sen z powiek i wywołują płacz. Dlatego obowiązkiem rodzica lub opiekuna jest, aby powstrzymać pojawiające się zmiany i przynieść maluszkowi ulgę. Jak postępować, jeżeli pojawi się skóra atopowa u niemowlaka?
  • 16.06.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Skóra atopowa u niemowlaka – co robić?

 

 

Co to jest skóra atopowa?

Skóra atopowa występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Bardzo łatwo ją rozpoznać, ponieważ na skórze widoczne są czerwone plamki oraz pęcherzyki. Towarzyszy im nieprzyjemny świąd, a czasami też uczucie swędzenia. Objawy te są trudne w tolerowaniu nawet przez dorosłych. Skóra atopowa u niemowlaka jest przesuszona, dlatego potrzebuje właściwego nawilżenia oraz natłuszczenia. Czemu te objawy bywają niebezpieczne? Jest to oznaka, że pojawiło się atopowe zapalenie skóry.

 

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Najczęściej AZS rozpoznawane jest u dzieci przez samych rodziców (podczas domowej obserwacji), jednak nie oznacza to, że konsultacja ze specjalistą nie jest potrzeba. Wręcz przeciwnie – dobrze, aby maluch pozostawał pod stałą obserwacją, ponieważ dolegliwości mogą się zaostrzyć i konieczne będzie wdrożenie dodatkowych sposobów leczenia. Warto dodać, że atopowe zapalenie skóry u niemowląt to choroba przewlekła, dlatego przede wszystkim należy niwelować jej objawy. Może się okazać, że z czasem wyciszy się samoczynnie i nie nawróci aż do dorosłego wieku albo nigdy. Podstawą jest jednak zwracanie uwagi na to, aby eliminować czynniki drażniące. Niewiele osób wie również, że AZS częściej diagnozowane jest u dziewczynek, jednak to chłopcy przechodzą je znacznie ciężej. 

 

Skóra atopowa u niemowlaka a pielęgnacja 

Rodzice malucha, u którego zostanie zdiagnozowana atopia, powinni zwrócić szczególną uwagę na to, jakie kosmetyki pielęgnacyjne kupują dla swojego dziecka. Na pewno specjalista także zwróci uwagę na ten aspekt i podpowie, jakich produktów koniecznie powinno się unikać, a które będą doskonałym dopełnieniem zarówno porannej, jak i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Chociaż może się wydawać, że taki maluch wcale nie ma zbyt dużej styczności z kosmetykami, to najpewniej zapominamy o tym, że już jeden czy dwa produkty mogą wywołać dodatkowe podrażnienia. 

 

Na co dzień na pewno aplikujemy na dziecięcą skórę balsamy, kremy, olejki czy płyny do kąpieli. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest bardzo uporczywe, dlatego każdy z tych produktów musi mieć delikatny, bezpieczny skład. Warto zwrócić też uwagę na atesty oraz informację, czy konkretny kosmetyk może być używany od pierwszego dnia życia. 

 

Jeżeli chodzi o kąpiel – nie powinna ona trwać zbyt długo, a mycie nie może odbywać się zbyt często (zwłaszcza w pierwszym tygodniu życia). Najczęściej zaleca się, aby maluch przebywał w wodzie przez około 5 minut. W tym czasie uda nam się delikatnie obmyć skórę oraz włosy bez naruszania delikatnej i naturalnej bariery naskórka. 

 

Materiał zewnętrzny