Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to nic innego, jak ogłoszenie przez sąd niewypłacalności dłużnika (umorzenie całości albo części długów), w tym wypadku osoby fizycznej (nie dotyczy przedsiębiorstw). W Polsce obowiązuje od 31 marca 2009 roku, z ułatwiającą procedury dłużnikowi nowelizacją, wprowadzoną 31 grudnia 2014 roku. Jej głównym celem natomiast jest racjonalne podejście do zadłużenia oraz odejście od egzekucji komorniczej, a zastąpienie jej syndykiem upadłościowym oraz wypracowaniem planu wyjścia z zadłużenia przy jednoczesnym prowadzeniu przez zadłużonego godnego życia.
  • 08.09.2018 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka może zostać wszczęta raz na 10 lat i tylko z przyczyn niezależnych od dłużnika, czyli w wypadku ciężkiej choroby, utraty źródeł utrzymania, wypadku etc.

Kiedy i jak można się starać o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Jedną z ważniejszych cech, jaką posiada ten instrument prawny, jest niemożność wszczęcia takowej procedury przez wierzycieli. Upadłość konsumencka może zostać ogłoszona przez właściwy dla dłużnika sąd wyłącznie na jego wniosek. Przy czym może zostać ogłoszona niewypłacalność całkowita albo tylko częściowa.

O ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużnik zwraca się bezpośrednio do właściwego sądu upadłościowego, a sam wniosek obłożony został niewielką opłatą w wysokości 30 złotych. Jednak sam ten fakt nie oznacza ani korzystnego wyroku, ani nawet wszczęcia postępowania upadłościowego, o ile nie zostaną spełnione wszystkie wymagania.

Przede wszystkim dłużnik musi udowodnić swoją niewypłacalność. Sąd dopiero w wypadku rzeczywistej niemożności spłaty wierzytelności wszczyna postępowanie upadłościowe i gdy ta niemożność zostaje określona jako trwała, a nie wówczas, gdy stwierdzi to zadłużony albo gdy kwestionuje on zasadność swojego zadłużenia.

Powody odrzucenia wniosku o stwierdzenie upadłości konsumenckiej

Istnieje też wiele innych przesłanek do tego, tzw. negatywnie względnych, aby takiego wniosku nie rozpatrywać albo wniosek odrzucić. Występują m.in.:

• jeżeli sąd stwierdzi, że dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności celowo;

• niedotrzymanie terminu złożenia wniosku, jeżeli w okresie 10 lat dłużnik był do tego zobowiązany;

• wystąpienie podobnej procedury w ciągu ostatnich 10 lat i gdy nie została ona zamknięta (zrealizowana);

• poprzednia upadłość konsumencka nie została sfinalizowana ze względu na uchylenie spłaty wierzycieli i kiedy miało to miejsce w ciągu ostatnich 10 lat;

• umorzenie poprzedniego postępowania na przestrzeni ostatnich 10 lat, a zaistniałego z innych przyczyn aniżeli na wniosek samego dłużnika;

• kiedy stwierdzono czynność prawną, zasądzoną prawomocnym wyrokiem, a w której wystąpiło pokrzywdzenie wierzycieli (tzw. skarga pauliańska);

• nieprawdziwe informacje dotyczące zadłużenia zawarte we wniosku dłużnika.

Takie, negatywnie względne przesłanki są jednakże jedynie sugestią dla sądów, a każda upadłość konsumencka jest rozpatrywana indywidualnie. W wypadku zaistnienia tzw. klauzul rozsądku, czyli słuszności w przekonaniu sądu co do racji zadłużonego albo zaistnienia wiarygodnych względów humanitarnych, sąd upadłość konsumencką ogłosi.

Co się dzieje po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Niektórzy ludzie uważają, że upadłość konsumencka jest sposobem na bezkarne pozbycie się długów, a szczególnie uciążliwych wizyt komornika, ale nie jest to do końca prawda. We wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik zobowiązany jest do wykazania swojego stanu posiadania i jeżeli ktoś liczy na to, że po jej ogłoszeniu zachowa dobra, które można spieniężyć, pozostaje w błędzie.

Wszystko, co ma jakąkolwiek wartość, a nie odbiera dłużnikowi możliwości godnego życia, zostanie zlicytowane, a uzyskana kwota zostanie rozdzielona pomiędzy dłużników. Nie ma mowy o zachowaniu jachtu, drogiego samochodu, a nawet wystawnego domu. W tym wypadku sąd jedynie przekaże dłużnikowi środki na wynajem mieszkania o odpowiednim standardzie, na okres 24 miesięcy. Taka procedura obowiązuje zresztą wyłącznie w wypadku umorzenia całości długów, gdyż upadłość konsumencka częściowa zakłada zaplanowanie spłaty przez dłużnika przynajmniej części zobowiązań.

Upadłość konsumencka więc nie jest panaceum na nierozważne zadłużanie się, ale jest środkiem dla ludzi w tarapatach, do w miarę komfortowego podejścia do swoich problemów finansowych.

Kancelaria Prawna WMC Wrocław

Radca prawny Jolanta Wolska

ul. Ruska 18/31, 50-079 Wrocław    

Telefon: 733 555 333

--- Artykuł sponsorowany ---