Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Esperal, czyli tabletka na alkoholizm. Jak działa wszywka alkoholowa?

Esperal jest środkiem powszechnie stosowanym pomocniczo w leczeniu choroby alkoholowej. Jego stosowanie nie przyczynia się do wyzdrowienia nałogowca, ale przede wszystkim wzmacnia dotychczasowe efekty terapeutyczne. Zwłaszcza jeżeli mowa o tych, które pacjent osiąga podczas kompleksowej terapii alkoholizmu. Korzystając z wielu oddziaływań terapeutycznych, m.in. detoksu i psychoterapii, znacznie ogranicza się możliwość wystąpienia nawrotów choroby. Wszywka alkoholowa stanowi również dobrą metodę motywacji pacjenta do rozpoczęcia procesu leczenia alkoholizmu i odstawienia substancji odurzającej. By poddać się zabiegowi wszycia do wnętrza ciała tabletki Esperalu, należy pozostawać w stanie trzeźwości przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające procedurę medyczną.
  • 05.12.2022 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Esperal, czyli tabletka na alkoholizm. Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa, jak inaczej również nazywa się Esperal, działa dzięki psychicznym mechanizmom awersji. Niechęć i obawa przed spożywaniem alkoholu etylowego podczas stosowania terapii awersyjnej powstaje w świadomości pacjenta już podczas jego wizyty konsultacyjnej u lekarza. Ma ona miejsce przed zabiegiem, a jej celem jest odbycie kwalifikacji medycznej pacjenta do implantacji. Lekarz zapoznaje pacjenta z możliwymi skutkami ubocznymi i konsekwencjami połączenia Esperalu z alkoholem etylowym. Głównymi z nich są nieprzyjemne i niebezpieczne objawy reakcji disulfiramowej. Występuje ona jako fizjologiczna odpowiedź organizmu na nadmiar toksyn poalkoholowych w krwiobiegu. Odczuwają ją zatem jedynie ci chorzy, którzy mimo zaleceń lekarskich, decydują się na ryzykowne próby przepicia wszywki alkoholowej. Ci, którzy pozostają trzeźwi, obawiają się pogorszenia własnego stanu zdrowia w wyniku niestosowania się do wskazań specjalistów. To motywuje ich do utrzymania stałej, choć sztucznej abstynencji od picia alkoholu etylowego.

Esperal – wszywka alkoholowa – disulfiram

Esperal to środek farmaceutyczny dostępny w polskich aptekach pod nazwą Disulfiram WZF. Produkują go Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne, a substancją czynną leku jest disulfiram. Ze względu na drogę podania, Esperal nazywa się zwykle wszywką alkoholową. Podczas szybkiego i bezpiecznego zabiegu lekarz umieszcza bowiem kilka jałowych tabletek z disulfiramem wewnątrz organizmu człowieka. Zaszywa je po to, by zagwarantować choremu stałe stężenie leku w krwiobiegu nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy.
 

Podczas konsultacji medycznej lekarz informuje pacjenta o mechanizmie działania substancji leczniczej i szacunkowym czasie jej nieprzerwanej skuteczności. Odpowiednio dobrana dawka leku uwalnia się stopniowo do organizmu zaszytego pacjenta nawet przez rok. W tym czasie powinien on zatem bezwzględnie powstrzymać się od spożywania i używania produktów zawierających w swoim składzie jakiekolwiek dawki etanolu. Mowa tu przede wszystkim o czystym alkoholu, ale również żywności zawierającej nawet śladowe ilości alkoholu (słodycze, ocet, sosy, przetwory, produkty kiszone), kosmetykach, perfumach, płynach do higieny jamy ustnej, płynach dezynfekujących i różnorodnych środkach myjących.
 

Działanie Esperalu i jego skuteczność uzależniona jest nie tylko od ilości wszytej substancji, ale również od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta. Chorzy charakteryzują się bowiem różnorodną wrażliwością na substancję czynną wszywki alkoholowej i substancję odurzającą. W procesie planowania terapii z zastosowaniem metod awersyjnych należy wziąć pod uwagę stopień uzależnienia chorego. Istotna jest zatem ilość i częstotliwość wypijanego alkoholu, długość ciągów alkoholowych, objawy uzależnienia i Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA). Gdy disulfiram wchłonie się do organizmu alkoholika całkowicie, istnieje możliwość ponownego wykonania zabiegu. Uzależniony może wobec tego decydować się na zastosowanie tego rodzaju terapii wielokrotnie podczas swojego życia.

Jak działa wszywka alkoholowa (Esperal)?

Działanie leku opiera się na mechanizmie blokady, którą wywołuje disulfiram – substancja czynna Esperalu. To organiczny związek chemiczny, który należy do grupy inhibitorów (blokerów) przebiegu wybranych reakcji chemicznych i metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka. Ściśle rzecz biorąc, disulfiram zaburza prawidłowy przebieg procesu wydzielania enzymu wątrobowego. Mowa tu o dehydrogenazie aldehydowej, czyli jednej z najistotniejszych substancji podczas procesu metabolizmu alkoholu etylowego. Brak enzymu wpływa na zaburzenie szlaku metabolicznego etanolu w ludzkiej wątrobie. Co za tym idzie, alkohol nie może zostać szybko i sprawnie przekształcony do nieszkodliwej postaci kwasu octowego. W zamian w krwiobiegu chorego kumuluje się aldehyd octowy. To toksyna, która zwiększa ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia objawów tzw. reakcji disulfiramowej.
 

Głównym wskazaniem do implantacji wszywki alkoholowej jest stwierdzenie u pacjenta przewlekłej lub krytycznej fazy uzależnienia od alkoholu etylowego. Ich przebieg wiąże się bowiem z obecnością ciągów alkoholowych, najczęściej niemożliwych do przerwania w warunkach domowych i samodzielnie przez uzależnionego. Ponieważ przerwanie ciągu alkoholowego musi nastąpić przed podskórnym zaimplementowaniem disulfiramu, wszywka alkoholowa uznawana jest za skuteczną metodę rozpoczęcia terapii alkoholizmu.

Lek disulfiram – wskazania

Z Esperalu można korzystać na każdym etapie leczenia uzależnienia. Stosuje się ją w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia nawrotu problemu alkoholowego, jako dodatkową motywację chorego do utrzymania wstrzemięźliwości. Wszywka alkoholowa zniechęca ponadto pacjentów do stosowania popularnych tzw. klinów, mylnie postrzeganych jako metoda walki z objawami głodu alkoholowego. Podczas stosowania terapii awersyjnej poszczególne komórki i tkanki organizmu ulegają procesowi regeneracji. Oznacza to, że niektóre zmiany patologiczne, wywołane nadmiernym piciem alkoholu etylowego, mogą okazać się odwracalne. Po implantacji Esperalu pacjent powstrzymuje się od spożywania alkoholu i tym samym przyczynia się do stopniowego oczyszczenia organizmu z toksyn.

Leczenie alkoholizmu a reakcja disulfiramowa

Zarówno objawy zatrucia alkoholowego, jak i zatrucia aldehydem octowym odczuwalne są wyłącznie u pacjentów, którzy podczas stosowania Esperalu decydują się na niezgodne z zaleceniami lekarza próby połączenia wszywki alkoholowej z etanolem. Interakcja z alkoholem kończy się u pacjenta wystąpieniem objawów reakcji disulfiramowej. Kojarzą się one na pierwszy rzut oka z dolegliwościami występującymi po zatruciu alkoholowym. Ich intensywność przybiera jednak na sile wraz z upływem czasu. Po spożyciu alkoholu w większej ilości mogą stanowić nawet realne zagrożenie dla życia człowieka. Wśród najczęstszych symptomów zatrucia aldehydem octowym w przebiegu terapii awersyjnej wymienia się: zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy, nadpotliwość, ogólny niepokój, drżenia mięśniowe, zaburzenia psychiczne. W skrajnych przypadkach stan ten może utrzymywać się nawet kilkanaście godzin. Jeżeli pacjent nie otrzyma na czas niezbędnej pomocy, może wystąpić u niego zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, utrata przytomności, a nawet nagłe zatrzymanie krążenia, prowadzące bezpośrednio do zgonu.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Esperal w formie jałowych tabletek wszywa się do organizmu pacjenta domięśniowo. Dzięki temu nałogowiec zyskuje pewność ich nieprzerwanego działania i najwyższego stopnia skuteczności. Decydując się na Esperal, pacjent nie musi pamiętać o przyjmowaniu kolejnych dawek doustnego leku. Substancja czynna wszywki alkoholowej (disulfiram) dostępna jest bowiem na polskim rynku farmaceutycznym również jako specyfik podawany doustnie pod nazwą Anticol. Decyduje się na niego jednak mniejszość chorych, głównie ze względu na mniejszą wygodę lub wręcz uciążliwość stosowania. Pilnowanie kolejnych dawek leku nie motywuje pacjentów do leczenia, stanowiąc dla nich znaczne utrudnienie. Zabieg implantacji leku Esperal przeprowadzany jest w gabinecie lekarskim, zabiegowym lub na sali operacyjnej specjalistycznych placówek medycznych. Obecnie usługę tę oferują przede wszystkim centra medyczne, prywatne kliniki, niektóre oddziały szpitalne, a nawet ambulatoria.
 

Tabletki Esperalu może wszywać podskórnie do ciała pacjenta wyłącznie wykwalifikowany i doświadczony lekarz. Zabieg implantacji jest uważany za bezpieczny i mało inwazyjny, ale nadal pozostaje procedurą chirurgiczną, do której pacjenta należy odpowiednio przygotować. Chirurg oczyszcza i dezynfekuje jego skórę w lokalizacji pola operacyjnego. Najczęściej cięcie chirurgiczne wykonuje się w okolicy mięśnia pośladkowego. Zabieg jest bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Po znieczuleniu miejsca operacyjnego lekarz może przystąpić do przecięcia skóry pacjenta tuż nad jego pośladkiem. Cięcie jest niewielkich rozmiarów, ale prowadzone w głąb struktur tkankowych dochodzi do obszaru podpowięziowego. W specjalnie wypreparowanej kieszonce mięśniowej lekarz umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę Esperalu. Zwykle jest to około 10 jałowych tabletek. Dawkę określa się indywidualnie na podstawie danych uzyskanych od pacjenta podczas jego kwalifikacji do zabiegu. Lekarz bierze pod uwagę przede wszystkim jego wiek, wagę, stopień uzależnienia i fazę rozwoju choroby alkoholowej, objawy czy stopień tolerancji alkoholu etylowego przez organizm.

Esperal

Esperal – co po zabiegu implantacji?

Po umieszczeniu leku Esperal w organizmie pacjenta lekarz może przystąpić do zaszycia powstałej w wyniku zastosowania skalpela rany. Zbliża do siebie jej brzegi i zszywa je z wykorzystaniem nici chirurgicznych. Najczęściej stosuje się szwy nierozpuszczalne. Należy je zdjąć podczas wizyty kontrolnej u chirurga zwykle po upływie 10-14 dni od daty zabiegu. Zaszycie alkoholowe osoby uzależnionej trwa około 30 minut i jest całkowicie bezbolesne oraz komfortowe.

Bezpieczna implementacja Esperalu w Centrum Medycznym Galmedic

Esperal w sposób bezpieczny i skuteczny implementuje się w Centrum Medycznym Galmedic. W placówce do dyspozycji pacjentów pozostają przedstawiciele wykwalifikowanego personelu medycznego i doświadczeni chirurdzy, specjalizujący się w wykonywaniu zabiegu wszycia wszywki alkoholowej. Wykonuje się go w ramach chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że po zakończonym zabiegu pacjent może opuścić placówkę medyczną bezzwłocznie. Jego stan nie wymaga hospitalizacji, a rekonwalescencja przebiega zwykle bez komplikacji.

 

Bezpieczna implementacja Esperalu nie jest możliwa w warunkach domowych. Aby rozpocząć zabieg, konieczne jest zgłoszenie się pacjenta do lekarza. W Centrum Medycznym Galmedic specjaliści oferują pacjentom nieprzerwaną opiekę i wsparcie na każdym etapie leczenia alkoholizmu z wykorzystaniem metod awersyjnych. Zabieg wszycia Esperalu poprzedza się kwalifikacją pacjenta, podczas której lekarz ocenia istnienie wskazań do wykonania zaszycia i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Dzięki dokładnemu wywiadowi medycznemu i badaniu podmiotowemu chirurg zyskuje pewność, że przeprowadzenie zabiegu będzie bezpieczne dla konkretnego pacjenta, a jego stan pozwala na zastosowanie Esperalu. Jako główne przeciwwskazania do wszycia wszywki (Esperalu) wymienia się przede wszystkim: pozostawanie alkoholika pod wpływem substancji odurzającej lub w stanie po jej spożyciu, nadwrażliwość na składniki leku, niewydolność krążeniowa, nadciśnienie tętnicze, zapalenie nerwu wzrokowego. Do zabiegu bezwzględnie nie można zakwalifikować tych, którzy w ciągu ostatniej doby poprzedzającej wykonanie zabiegu spożyli choćby śladową ilość alkoholu etylowego.
 

Dowiedz się więcej o zabiegu implementacji wszywki alkoholowej (Esperalu) w Centrum Medycznym Galmedic: https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Terapia leczenia alkoholizmu a metody awersyjne

Leczeniem nałogu alkoholowego zawsze powinni zajmować się specjaliści. Alkoholizm jest złożoną chorobą, której objawy obejmują zarówno sferę zdrowia fizycznego, jak i psychicznego człowieka. Jej leczenie jest zatem zwykle długotrwałe i składa się z kilku elementów oraz etapów. Jednym z nich jest właśnie Esperal, który wszywany jest zarówno tym pacjentom, którzy dopiero rozpoczynają walkę z nałogiem, jak i tym, którzy znajdują się już w terapii, ale pragną wzmocnić jej efekty i zwiększyć własną motywację do zwalczania alkoholizmu. Wszywka alkoholowa stosowana w towarzystwie psychoterapii alkoholizmu uznawana jest obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod farmakologicznego wspomagania procesu leczenia nałogu.
 

Farmakologiczne metody wspierające terapię uzależnienia są dla pacjentów całkowicie bezpieczne pod warunkiem ich bezwzględnego stosowania się do zaleceń lekarza. Terapia awersyjna z użyciem Esperalu ma wydłużać okres sztucznie podtrzymywanej abstynencji alkoholika poprzez generowanie lęku przed nieprzyjemną reakcją organizmu. Esperal zaleca się jednak tym pacjentom, którzy wyrażają świadomą zgodę na zabieg przy jednoczesnej chęci podejmowania współpracy z lekarzami i przedstawicielami personelu medycznego (pielęgniarzem lub pielęgniarką).

--- Artykuł sponsorowany ---