Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Esperal – skuteczność i bezpieczeństwo wszywki alkoholowej

Esperal to środek leczniczy stosowany pomocniczo (wspomagająco) w terapii choroby alkoholowej. Wszywany jest podskórnie do ciała pacjenta, przez co określany jest również mianem wszywki alkoholowej. Głównym składnikiem preparatu jest disulfiram, który działa w sposób bezpośredni na zaburzenie reakcji chemicznych i metabolicznych zachodzących w ludzkiej wątrobie. Pośrednio zaś działanie wszywki alkoholowej związane jest z reakcjami psychicznymi pacjenta na możliwość wystąpienia nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów po połączeniu Esperalu z alkoholem. Z tego względu podczas stosowania wszywki alkoholowej należy zachować bezwzględną wstrzemięźliwość od spożywania etanolu. Niebezpieczna dla organizmu może okazać się nawet jego śladowa ilość. Esperal pozostaje bezpiecznym środkiem farmaceutycznym dla wszystkich pacjentów, którzy terapię stosują świadomie i zgodnie ze wskazówkami lekarza po zaszyciu pozostają trzeźwi.
  • 05.12.2022 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Esperal – skuteczność i bezpieczeństwo wszywki alkoholowej

Aby Esperal był skuteczny i bezpieczny, podczas jego stosowania bezwzględnie zakazuje się łączenia jego działania z etanolem. Dzięki wszytej wszywce alkoholowej nałogowcy utrzymują zatem abstynencję, która trwać może nawet od 8 do 12 miesięcy. To okres, w którym do organizmu zaszytego pacjenta stopniowo uwalnia się substancja czynna leku. Pełni ona funkcję straszaka, gdyż dla organizmu trzeźwych pacjentów pozostaje całkowicie obojętna. Jej działanie uaktywnia się wyłącznie po interakcji z alkoholem. Wówczas w organizmie dochodzi do kumulacji niebezpiecznych toksyn. Pacjenci obawiają się odpowiedzi własnego organizmu na ten patologiczny stan. W związku z tym sztucznie powstrzymują się przed sięganiem po używkę. Terapia Esperalem wymusza abstynencję. Osiągniętą za jej pośrednictwem motywację zewnętrzną do walki z nałogiem zaleca się utrzymywać i przekształcać w wewnętrzną chęć dzięki uczestnictwu pacjenta w psychoterapii alkoholizmu.

Awersyjne metody leczenia alkoholizmu – Esperal – wszywka alkoholowa

Esperal zaliczany jest do grona awersyjnych metod leczenia alkoholizmu głównie ze względu na to, jakie reakcje psychiczne wywołuje u stosujących go pacjentów. Powoduje uczucie awersji do spożywania alkoholu etylowego, który dotychczas alkoholikowi kojarzył się z przyjemnością, relaksem i źródłem pozytywnych emocji. Alkoholizm, jak każde uzależnienie, wywołuje w psychice człowieka szereg zmian, przyzwyczajając stopniowo organizm do coraz większych ilości spożywanego trunku. Picie alkoholu jest dla nałogowca nie tylko sposobem na zwalczenie skutków nadmiernego stresu, przemęczenia czy spędzenie wolnego czasu. Co istotne, substancja odurzająca aktywuje w mózgu człowieka ośrodek nagrody odpowiedzialny za wyrzut tzw. hormonów szczęścia. Wpływają one na nagłą poprawę humoru i samopoczucia po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu, odprężenie ciała i komfort psychiczny. Uczucia te są jednak złudne. Wywołuje je bowiem bodziec, który człowiek sztucznie dostarcza do swojego organizmu. W wyniku przyzwyczajenia osoba uzależniona sięga po używkę coraz częściej, stopniowo wydłużając okresy ciągów alkoholowych.

Przerwanie długotrwałego ciągu spożycia alkoholu

Zaszycie alkoholowe z użyciem Esperalu uważane jest obecnie za jeden ze skuteczniejszych sposobów na przerwanie ciągu alkoholowego. Przed przystąpieniem do zabiegu implantacji wszywki alkoholowej pacjent musi bowiem odstawić substancję odurzającą. Może dokonać tego samodzielnie w warunkach domowych lub pod kontrolą specjalistów np. w Centrum Medycznym Galmedic. Nagła rezygnacja z substancji odurzającej może wiązać się z różnorodnymi reakcjami organizmu na brak dotychczas dostarczanej mu używki. W związku z tym zaleca się, by podczas przerywania ciągu pacjent pozostawał pod opieką osób trzecich. Mogą to być jego najbliżsi lub przedstawiciele personelu medycznego.
 

Odstawienie alkoholu jest konieczne dla bezpiecznej implantacji leku Esperal. Lekarz nie może wykonać zabiegu u osób znajdujących się pod wpływem alkoholu lub po jego spożyciu. Już podczas zabiegu mogłoby wówczas dojść do wystąpienia niebezpiecznej dla zdrowia, a nawet życia chorego reakcji disulfiramowej. Bezpieczną terapię awersyjną można zastosować wyłącznie u pacjentów, którzy nie spożywali alkoholu przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające wykonanie zabiegu. Przed jego rozpoczęciem przeprowadza się konsultację lekarską z chirurgiem. Pacjent jest dokładnie badany, zbiera się od niego wywiad medyczny oraz wykonuje pomiar trzeźwości.

Wszywka alkoholowa (Esperal) – kto może skorzystać z zabiegu?

Leczenie choroby alkoholowej z wykorzystaniem wspomagającej metody w postaci Esperalu możliwe jest na każdym etapie uzależnienia. Zabieg chirurgiczny, podczas którego do wnętrza ciała pacjenta wszywa się lek, wykonuje się wyłącznie po uzyskaniu dobrowolnej i świadomej zgody chorego na jego przeprowadzenie. Skorzystać z możliwości wszywki alkoholowej mogą zatem wyłącznie osoby, które zapoznały się z mechanizmem działania wszywki alkoholowej, ewentualnymi skutkami ubocznymi jej stosowania i konsekwencjami niestosowania się do zaleceń lekarskich. Działanie leku jest najskuteczniejsze wśród tych pacjentów, którzy współpracują z lekarzem i decydują się na jednoczesne stosowanie wielu elementów kompleksowej terapii alkoholizmu.

Esperal Katowice
 

Głównym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest pozostawanie pacjenta po spożyciu lub pod wpływem alkoholu oraz jego ewentualna nadwrażliwość na składniki leku. Do zabiegu nie kwalifikuje się także chorych, u których stwierdzono zaburzenia krążenia, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia w przebiegu procesu krzepnięcia krwi, zapalenie nerwu wzrokowego. Pacjentów do zaszycia wszywki alkoholowej dyskwalifikują również zaburzenia psychiczne o złożonym przebiegu. Mowa tu przede wszystkim o epizodach depresyjnych i próbach samobójczych podejmowanych w przeszłości.

Kiedy implantacja Esperalu jest skuteczna?

Esperal to organiczny związek chemiczny, który należy do grona inhibitorów dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, że blokuje wydzielanie tej substancji w ludzkiej wątrobie. Dehydrogenaza aldehydowa jest natomiast jednym z najistotniejszych enzymów dla prawidłowego przebiegu procesu metabolizmu alkoholu etylowego. Jest niezbędny wówczas, gdy w krwiobiegu człowieka zaczyna krążyć etanol. Za pośrednictwem enzymu substancja odurzająca w szybki sposób przekształcana jest w nietoksyczną formę kwasu octowego. Gdy szlak metaboliczny etanolu w wątrobie zostaje zaburzony, w organizmie człowieka kumulują się niebezpieczne toksyny. Mowa tu głównie o aldehydzie octowym, odpowiedzialnym za występowanie objawów reakcji disulfiramowej. Odczuwalne są one po zabiegu wszycia wszywki alkoholowej wyłącznie u tych chorych, którzy wbrew zaleceniom lekarskim zdecydują się na podjęcie niebezpiecznej próby przepicia Esperalu.
 

Ze względu na mechanizm działania Esperalu, jego implantacja jest skuteczna wyłącznie wtedy, gdy przeprowadza ją wykwalifikowany lekarz doświadczony w stosowaniu terapii awersyjnej. Zabieg należy wykonać w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach stacjonarnej placówki medycznej. Nie bez znaczenia jest odpowiednie wyliczenie dawki leku, którą należy następnie wszyć podskórnie do ciała chorego. Esperal działa stopniowo wydzielając się do organizmu zaszytego pacjenta nawet przez rok. Jego skuteczność utrzymuje się na stałym poziomie, zanikając dopiero wraz z całkowitym wchłonięciem się leku.
 

Wszycie Esperalu to zabieg, który można powtarzać wielokrotnie w trakcie życia chorego, zależnie od jego indywidualnych potrzeb i preferencji. To, jak długo działa lek, zależy nie tylko od jego zastosowanej dawki, ale też od indywidualnej tolerancji organizmu chorego na substancję odurzającą i leczniczą. Nie bez znaczenia jest tu również stopień zaawansowania choroby alkoholowej, długość dotychczasowych ciągów alkoholowych, występujące objawy zatrucia alkoholowego i dolegliwości odstawienne. W procesie kwalifikacji pacjenta do zabiegu i dobierania dawki leku do jego potrzeb, lekarz bierze również pod uwagę wiek chorego, jego wagę i ogólny stan jego zdrowia.

Czy Esperal jest bezpieczny? Zalecenia

Ze względów bezpieczeństwa Esperal to środek stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza. Pacjent samodzielnie może zakupić specyfik niemal w każdej polskiej aptece, ale tylko jeżeli posiada receptę. Przed zabiegiem w Centrum Medycznym Galmedic każdego chorego przygotowuje się do wykonania procedury medycznej. Konieczne jest zweryfikowanie istnienia wskazań do zabiegu oraz eliminacja ewentualnych przeciwwskazań. Następnie lekarz wraz z przedstawicielami personelu pielęgniarskiego przygotowuje do zabiegu skórę pacjenta. Oczyszcza ją, dezynfekuje i stosuje znieczulenie miejscowe. Zabieg jest zatem komfortowy i bezbolesny. Dopiero po wykonaniu tych działań można przystąpić do wykonania cięcia chirurgicznego. Zwykle lokalizuje się je tuż nad pośladkiem. Za pomocą skalpela lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta, które prowadzi w głąb jego tkanek. W ten sposób dociera do obszaru podpowięziowego, gdzie konieczne jest wypreparowanie specjalnej kieszonki. W jej wnętrzu, domięśniowo, implementuje się ustaloną wcześniej dawkę jałowych tabletek Esperalu.
 

Powstałą w wyniku przerwania ciągłości tkanek skórnych ranę lekarz zaszywa z użyciem nici chirurgicznych. Zwykle stosuje się nierozpuszczalne, które należy usunąć podczas wizyty kontrolnej po upływie 10-14 dni od zabiegu. Po zaszyciu pacjent opuszcza placówkę medyczną. Procedurę wykonuje się bowiem w ramach chirurgii jednego dnia. Rekonwalescencja przebiega w warunkach domowych. Polega ona przede wszystkim na odpowiedniej dbałości chorego o stan higieniczny i estetyczny rany. Powinien on codziennie przemywać ranę, obserwując jednocześnie, czy nie występują u niego objawy reakcji alergicznej lub podrażnienia. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zaleca się niezwłoczne skorzystanie z pomocy specjalisty. Blizna po zabiegu jest mało widoczna i zlokalizowana w dyskretnym miejscu.
 

Dowiedz się więcej na temat Esperalu w Centrum Medycznym Galmedic. Kliknij link: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Reakcja disulfiramowa a skutki uboczne wszycia Esperalu

Lek Disulfiram WZF rzadko powoduje skutki uboczne. Nie jest również przyczyną powikłań, jeżeli stosowany jest zgodnie z zaleceniami lekarza. Esperal wywołuje w organizmie człowieka nieprzyjemne objawy wyłącznie po kontakcie z alkoholem etylowym. Jeżeli pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarskich, musi liczyć się z możliwością wystąpienia u niego objawów zatrucia aldehydem octowym. Nosi ono miano reakcji disulfiramowej. Do głównych jej symptomów należą: zawroty i ból głowy, nudności, wymioty, bezsenność, nadpotliwość, uderzenia gorąca, drżenia mięśniowe. Objawy wzrastają i nasilają się wraz z upływem czasu i zwiększającą się dawką spożytego alkoholu etylowego. W skrajnych przypadkach może dojść u pacjenta do wystąpienia stanów zagrożenia życia. To udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, drgawki, utrata przytomności, nagłe zatrzymanie krążenia. Dla trzeźwego organizmu disulfiram pozostaje obojętny przez cały okres działania.

--- Artykuł sponsorowany ---